Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: FN TASAM

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 19 czerwca 2014

W Paryżu zadebiutował karabinek FN SCAR z uniwersalną szyną montażowo-zasilającą, jak też zestaw wyposażenia do tej broni nazwany TASM.

Karabinek FN SCAR-L z uniwersalną szyną montażowo-zasilającą oraz akcesoriami zestawu TASAM. Całość to model, ale pokazuje kierunki rozwoju

Od kilku lat trwają próby zintegrowania uniwersalnej szyny montażowej broni strzeleckiej z systemem zasilania i przekazywania danych do mocowanych na niej urządzeń. Prace nad opracowaniem takiego rozwiązania nasiliły się po 2009. Wówczas, na bazie rozpowszechnionej szyny MIL-STD 1913 (popularnie określanej, od nazwy instytucji odpowiedzialnej za jej wprowadzenie, szyną Picatinny), stworzono ostateczną odmianę uniwersalnej szyny montażowej NATO Accessory Rail (NAG) i zatwierdzono w ramach STANAG 4694.

Główną ideą stojącą za pracami nad szyną montażowo-zasilającą jest chęć wyeliminowania osobnych baterii lub akumulatorów urządzeń dołączanych do broni. Nie dość, że można dzięki temu zmniejszyć ogólną masę broni przez redukcję ciężaru akcesoriów, to jeszcze w dużym stopniu ograniczyć ich wymiary. Typowo bateria lub akumulator zajmuje od 1/3 do 2/3 przestrzeni w korpusie urządzenia doczepianego do konstrukcji strzeleckiej.

W praktyce ma to wyglądać tak, że na typowej szynie zostanie dołożona warstwa odpornego polimeru z zatopionymi w niej stykami (z punktami kontaktowymi między żebrami szyny), zabezpieczonymi przed uszkodzeniami mechanicznymi oraz wodą.

Całość ma umożliwić dowolne połączenie torów prądowych (tworzenie zestyku) między zasilaniem dostarczanym do szyny (pojedynczą, dużą baterią ukrytą w kolbie, chwycie lub korpusie broni) i mocowanymi na niej urządzeniami.

Elementy uniwersalnej szyny montażowo-zasilającej wraz z mocowanymi do niej akcesoriami / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Jednocześnie istotne jest zapewnienie przesyłania danych między akcesoriami i systemami broni, a także racjonalne zarządzanie energią. To ostatnie ma pozwolić na jak najdłuższy czas pracy, lub w razie wystąpienia awarii czy wyczerpywania się akumulatora lub baterii na zasilanie w pierwszej kolejności priorytetowych urządzeń.

Uniwersalna szyna montażowo-zasilająca musi być tak zaprojektowana, że jej przerwanie w wyniku uszkodzenia nie może spowodować wyeliminowania zestyku wszystkich zamocowanych na niej urządzeń. Według wymagań, awaria ma co najwyżej doprowadzić do braku zasilania i przesyłu danych na pewnym odcinku szyny, reszta ma działać bez przeszkód.

Oczywiście producent, który pierwszy wprowadzi na rynek satysfakcjonujący wszystkich standard nowej szyny zyska najwięcej. Dlatego większość czołowych wytwórców broni strzeleckiej rozpoczęła współpracę z najbardziej obiecującym obecnie projektem szyny montażowo-zasilającej, rozwijanym przez amerykańskie przedsiębiorstwo TWorks. Twórcy nazywają ją po prostu inteligentną szyną (Intelligent Rail).

Nie inaczej postąpiła belgijska FN Herstal, która na Eurosatory zaprezentowała karabinek FN SCAR-L z zintegrowaną z komorą zamkową szyną montażowo-zasilającą. Pozwala ona nie tylko na zasilanie urządzeń, ale także na transmisję danych między nimi. Do tego opracowano zestaw akcesoriów nazywany TASAM, co jest akronimem od Target Acquisition & Situational Awareness Module.

W skład TASAM wchodzi szereg akcesoriów mocowanych na broni. Należą do nich kamera dzienna i nocna (noktowizyjna), system kierowania ogniem (mieszczący m.in. dalmierz laserowy, wychyłomierz, kompas cyfrowy, odbiornik sygnału GPS), laserowy wskaźnik celu pracujący w paśmie widzialnym i podczerwieni, układ bezprzewodowego przesyłu danych na bliskich odległościach oraz licznik strzałów. Zasilanie jest ukryte w chwycie przednim, który dodatkowo pełni rolę urządzenia kierującego resztą akcesoriów.

Ponadto żołnierz wyposażony jest w wyświetlacz, w formie urządzenia nahełmowego lub nawet w postaci smartfona. Daje on możliwość pokazywania użytkownikowi zasięgu i kierunku do celu, mapy, z pozycją sił własnych i wrogich, jak też obrazów z zamocowanej na broni kamery.

System pozwala na automatyczne gromadzenie, przekazywanie i wyświetlanie danych. Dzięki temu żołnierz może dokładnie określić położenie swoje i przeciwnika, celować lub zaznaczać określony cel lub precyzyjnie wyznaczać koordynaty wsparcia lotniczego.


Drukuj Góra