Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zdalna kontrola ruchu lotniczego

Lotnictwo cywilne, 20 czerwca 2014

Saab uzyskał zgodę na zainstalowanie pierwszej zdalnie kierowanej wieży kontroli ruchu lotniczego.

Wnętrze wieży służącej do zdalnego kierowania ruchem lotniczym / Zdjęcie: Saab

Szwedzka agencja transportu wydała zgodę miejscowemu dostawcy usług nawigacyjnych, Luftfartsverket (LFV) na eksploatację urządzeń wchodzących w skład pierwszej zdalnie kierowanej wieży kontroli ruchu lotniczego i wdrożenia odpowiednich procedur operacyjnych.

Wieża wyposażona jest w przenośne kamery wysokiej rozdzielczości, czujniki obserwacyjne i meteorologiczne, światła sygnalizacyjne i inne urządzenia. Dane z czujników i obraz wideo są przesyłane do centrum kierowania w czasie rzeczywistym. Dzięki temu znajdujący się w nim operator może kierować ruchem lotniczym tak, jakby znajdował się na miejscu.

Jako pierwszy w nową wieżę zostanie wyposażony port lotniczy Örnsköldsvik. Nastąpi to jesienią br. Nadzór nad wykonywanymi tam operacjami startu i lądowania sprawować będą kontrolerzy znajdujący się w centrum w Sundsvall, odległym o 100 km.


Drukuj Góra