Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Eurosatory 2014: BMCR następca SAR-21

Przemysł zbrojeniowy, Wojska lądowe, 21 czerwca 2014

ST Kinetics zaprezentował na Eurosatory model karabinka automatycznego BMCR. Broń rozwijana jest dla sił zbrojnych Singapuru jako następca SAR-21.

Model nowego karabinka STK BMCR w układzie bezkolbowym, dobrze widoczny kanał ekstrakcyjny z prawej strony komory zamkowej. Jego zastosowanie ma pozwolić na wykorzystanie broni zarówno przez strzelców prawo-, jak i leworęcznych

Singapurski koncern Singapore Technologies Kinetics (STK) pokazał na paryskich targach Eurosatory model Wielozadaniowego Bezkolbowego Karabinka Wojskowego, bo tak rozwijana jest nazwa BMCR (Bullpup Multirole Combat Rifle). To konstrukcja w układzie bezkolbowym, z gniazdem magazynka ulokowanym za chwytem.

Według przedstawicieli STK, broń jest rozwijana zgodnie z wytycznymi ministerstwa obrony Singapuru. BMCR ma zastąpić używane obecnie w siłach zbrojnych tego państwa-miasta bezkolbowe karabinki SAR-21 tego samego producenta. Musi być też dostosowana do podwieszenia 40-mm granatnika STK 40GL. Obecny projekt jest rozwinięciem idei NGCR (Singapurski Next-Gen Concept Rifle, 2012-02-22).

Singapurczycy chcą pozostać przy konstrukcji w układzie bez kolby właściwej, ale wymaganiem jest dostosowanie jej w pełni do strzelców prawo- i leworęcznych. Dotychczas nie było to możliwe, bowiem SAR-21 wyrzucał łuski na prawą stronę i nie było w nim możliwości przestawienia kierunku ich wyrzucania, jak ma to miejsce w starszych konstrukcjach FA MAS F1/G2 czy Steyr AUG.

BMCR po dopracowaniu ma być następcą używanych dotychczas w armii Singapuru karabinków SAR-21. Podobnie jak poprzedni model, musi również być dostosowany do współpracy z singapurskim żołnierzem przyszłości Advanced Combat Man System (ACMS)

Singapurczycy przeanalizowali dostępne na rynku modele broni w układzie bezkolbowym i zdecydowali się pójść drogą podobną do twórców belgijskiego FN F2000 i amerykańskiego Kel-tec RFB. Zamiast wprowadzać przestawny zamek i możliwość wyrzucania łusek na prawą lub lewą stronę, zastosowali ich ekstrakcję za pomocą popychacza do bardzo krótkiego kanału, umieszczonego po prawej stronie tworzywowego płaszcza komory zamkowej.

W przeciwieństwie do konstrukcji FN Herstal i Kel-tec, kanał nie przebiega przez całą długość broni, mierzy ledwie kilka centymetrów. Co więcej, jest odpowiednio wyprofilowany, aby kończyć się nad chwytem pistoletowym. Pojedyncza łuska jest wyrzucana od razu poza karabinek, a nie wypychana do kanału przez kolejne. Nie trzeba też co pewien czas, jak w F2000 czy RFB pochylać broni do przodu, aby pozbyć się ich z kanału ekstrakcyjnego. Nie grozi też zapchanie kanału, bo ten jest bardzo krótki.

Niecodzienny sposób napinania oraz inspekcji komory nabojowej karabinka, przez odciągnięcie poduszki podpoliczkowej połączonej z suwadłem

Strzelec praworęczny strzelający z BMCR nie zauważy wielkiej różnicy w stosunku do SAR-21, łuski będą wyrzucane w prawo do przodu nad chwytem. W przypadku mańkuta, łuski będą wyrzucane bezpiecznie z dala od twarzy, sporadycznie może się zdarzyć, że trafią w rękę podtrzymującą łoże karabinka.

Konsekwencją zastosowanego układu jest specyficzny sposób przeładowania i kontrolowania komory nabojowej broni. Odbywa się to za pomocą napinacza zintegrowanego z poduszką policzkową. Zatrzask tego ostatniego znajduje się centralnie w części grzbietowej i jest jednakowo dostępny dla strzelców z dominującą ręką prawą lub lewą. Co ciekawe, jest też możliwość odsuwania samej poduszki po odłączeniu jej od suwadła.

Obok BMCR na Eurosatory wystawiano też makietę karabinka CMCR (Conventional Multirole Combat Rifle) w układzie klasycznym. Ma być oferowany na eksport i zastąpić w ofercie STK modele SAR-80 i SAR-88 z lat 1980. / Zdjęcia: Remigiusz Wilk

Pełne dostosowanie do strzelców prawo- i leworęcznych dotyczy też zdublowanego przełącznika rodzaju ognia oraz dźwigni zwalniających magazynek. Co ciekawe, w modelu trzeba było zwolnić jednocześnie obie, dwoma palcami podtrzymującej broń dłoni. Nieco wyżej, tak samo symetrycznie po obu stronach umieszczono dźwignie zwalniania suwadła z tylnego położenia. Sposób obsługi manualnej BMCR jest zatem znacznie odmienny od zastosowanego w izraelskim karabinku IWI X95 czy polskim FB MSBS-5,56.

Singapurczycy zastosowali, podobnie jak to ma miejsce w austriackim Steyr AUG, węzeł gazowy z krótkim ruchem tłoka umieszczony nie nad czy pod lufą, ale z jej lewej strony. BMCR nie ma wymiennej lufy, ale ma możliwość szybkiej wymiany… całej komory zamkowej. Wysuwa się ją z wykonanego z tworzywa sztucznego płaszcza i zastępuje odmienną, w zależności czy użytkownik chce mieć do dyspozycji odmianę karabinkową AR (Assault Rifle) z 368-mm lufą, wyborową MR (Marksman Rifle) czy wsparcia MGR (Machine Gun Rifle). Dwie ostatnie z lufami długości 508 mm.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra