Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Orliki i Spitfire

Lotnictwo wojskowe, 27 czerwca 2014

Piloci Zespołu Akrobacyjnego Orlik wykonali dziś wspólny lot z myśliwcem z czasów II wojny światowej Spitfire Mk XVIe. Samolot miał oznaczenia ZF-U z 308. dywizjonu myśliwskiego z 1945.

Supermarine Spitfire Mk XVIe nosi oznakowanie ZF-U z 308. dywizjonu myśliwskiego Krakowskiego, na którym latał porucznik Jerzy Główczewski. Ten urodzony w 1922 pilot, mieszkający obecnie w Nowym Jorku, odwiedza właśnie Polskę. Podczas II wojny zniszczył on w bitwie nad Gandawą jednego Fw-190, latając myśliwcem Supermarine Spitfire Mk IX

Za zgodą Dowódcy Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych gen. broni pil. Lecha Majewskiego, piloci Zespołu Akrobacyjnego Orlik z 42. Bazy Lotnictwa Szkolnego wykonali dzisiaj wspólny lot z autentycznym myśliwcem z czasów II wojny światowej. Trasa obejmowała Dęblin, gdzie samolot Spitfire stacjonował od 23 czerwca, Radom oraz okolice Kazimierza Dolnego. Formację prowadził kpt. pil. Dariusz Stachurski, lider Orlików.

Trasa historycznego lotu obejmowała Dęblin, Radom oraz okolice Kazimierza Dolnego / Zdjęcia: Adam Ginalski, DGRSZ

Supermarine Spitfire Mk XVIe (TE184) pilotował Jacek Mainka (Spitfire nad Renem, 2014-01-24). To pierwszy urodzony po wojnie Polak, który wyszkolił się do samodzielnych lotów na tym myśliwcu. Korzysta on z dwóch samolotów tego typu: obecnym w Polsce Mk XVIe (TE184) i dwumiejscowym Mk IXT (PV202).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra