Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prywatny wykrywacz bsl

Lotnictwo cywilne, 29 czerwca 2014

Małe bezzałogowce wyposażone w urządzenia obserwacyjne są uważane za poważne zagrożenie dla prywatności. Pojawiły się więc wykrywacze bsl do użytku osobistego.

Powstała w 2013 Domestic Drone Countermeasures (DDC) z Oregonu oferuje system wykrywania małych bezzałogowców, które mogłyby być wykorzystywane do szpiegowania osób prywatnych. System składa się z minimum trzech odbiorników odbierających transmisje bsl. W najprostszej wersji kosztuje ok. 500 USD.

Tim Faucett z DDC twierdzi, że klucz do efektywności systemu tkwi w jego oprogramowaniu. Pozwala ono na wykrycie i zidentyfikowanie charakterystycznej transmisji bsl. Metodą triangulacji może określić położenie obiektu. Po wykryciu i zlokalizowaniu bsl, system informuje o tym właściciela odpowiednim sms-em lub e-mailem.

W podstawowej konfiguracji – BP DDS (Basic Personal Drone Detection System) składa się ze stacji bazowej – PCCM (Primary Command and Control Module) oraz dwóch węzłów z czujnikami – DSN (Detection Sensor Nodes). Odbierają one sygnały w zakresie częstotliwości 1 MHz – 6,8 GHz. Łączą się ze sobą z wykorzystaniem WiFi. BP DDS przesyła przez WiFi raport o wykrytych bsl do smartfona, tabletu lub komputera właściciela systemu. Jego systemem operacyjnym jest Linux. Zasięg transmisji wynosi ponad 50 metrów.

Po pierwszym włączeniu system wykrywa wszelkie transmisje w otoczeniu. W dalszym działaniu ignoruje je, szukając nowych sygnałów. Dla zwiększenia dokładności i zasięgu wykrywania można dowolnie zwiększać liczbę węzłów systemu.

Właściciele DDC podkreślają, że do budowy swych systemów używają wyłącznie podzespołów produkowanych w USA. Poddostawcami przedsiębiorstwa są tylko kontraktorzy amerykańscy. Twórcy DDS zauważają jednocześnie, że system nie wykrywa bezzałogowców wojskowych – latają zbyt wysoko i używają trudniejszych do wykrycia sposobów łączności.

Obecnie DDC szuka środków na dalszy rozwój.


Drukuj Góra