Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kamizelki i hełmy z PHO na Ukrainie

Przemysł zbrojeniowy, 30 czerwca 2014

Maskpol (spółka należąca do PHO) dostarczy na Ukrainę hełmy i kamizelki kuloodporne. Producent nie chciał podać wielkości i wartości zamówienia.

Pakiet balistyczny kamizelki składa się z zestawu wkładów miękkich, których głównym zadaniem jest ochrona przed odłamkami oraz 4 twardych płyt balistycznych zapewniających ochronę przed bezpośrednim trafieniem z broni ręcznej, w tym przed pociskiem przeciwpancernym. Klasa odporności kamizelki może zostać dobrana do konkretnych potrzeb i zadań użytkownika. Masa kamizelki kompletnej dla rozmiaru L: od 4,5 do 13 kg, zależnie od konfiguracji i typu wkładów balistycznych. Na zdjęciu kamizelka w kamuflażu pustynna pantera. Ukraina kupiła kamizelki z kamuflażem pantera / Zdjęcie: Maskpol

Jak dowiedział się RAPORT-wto, zamówienie liczy kilka tys. hełmów wzór 2005 i zmodernizowanych uniwersalnych kamizelek ochronnych KWM-02. Odbiorcą artykułów z Maskpolu jest Państwowa Służba Ukrainy ds. nadzwyczajnych. Pierwszy transport wyruszy na Ukrainę 1 lipca br.

Zgodnie z doniesieniami ukraińskich mediów, półtora miesiąca temu PHO podpisał kontakt z Państwową Służbą Ukrainy ds. nadzwyczajnych na dostawę hełmów i kamizelek ochronnych klasy 5A.

Jednocześnie ukraińskie ministerstwo obrony zamówiło 28 tys. kamizelek w rodzimych zakładach, z których 14 tys. dotarło już do walczących na wschodzie Ukrainy oddziałów (na początku konfliktu miały one tylko 1213 kamizelek kuloodpornych). Koszt jednostkowy kamizelek wynosił 4120 hrywien (ok. 260 Euro).

Zakupy nie są pozbawione kontrowersji, bowiem ukraiński komitet antymonopolowy zablokował w połowie czerwca zakup kamizelek kuloodpornych z powodu skargi jednego z ukraińskich przedsiębiorstw, które oferowało kamizelki w cenie jednostkowej 17 700 hrywien (ok. 1100 Euro). W związku z tym faktem prokuratura generalna Ukrainy wszczęła śledztwo przeciwko urzędnikom komitetu antymonopolowego oskarżając ich o bezprawne wstrzymanie zakupu kamizelek kuloodpornych.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.