Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

HMS Victorious wraca do służby

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 11 lipca 2008

Wczoraj, po 3,5-letnim remoncie w stoczni w Plymouth, wypłynął w morze jeden z czterech brytyjskich atomowych okrętów strategicznych, HMS Victorious.


HMS Victorious po wyjściu z Plymouth. W ten sposób zakończył się remont drugiej jednostki typu Vanguard. W dalszej kolejności ten sam proces będzie dotyczył ostatnich dwóch okrętów, zgodnie z kolejnością ich włączenia do służby / Zdjęcie: MO Wielkiej Brytanii

Okręt rozpoczyna serię testów morskich. Po ich zakończeniu odbędzie się długotrwały proces odtwarzania gotowości bojowej i ponownego zgrywania załogi.

W czasie remontu generalnego zdemontowano 12 tys. części i podzespołów jednostki, wymieniając 2,6 tys. z nich. Prace były połączone z częściową modernizacją, obejmującą 80 podsystemów okrętu.

To jeden z 4 okrętów podwodnych typu Vanguard, największych na świecie, po rosyjskich Akułach i amerykańskich Ohio. Ma wyporność podwodną15 680 t, długość 150 m i załogę, liczącą 135 osób. Jest jedynym, brytyjskim elementem odstraszania atomowego. Jeden Vanguard może przenosić na swoim pokładzie do 16 pocisków balistycznych Trydent II, a więc do 128 głowic nuklearnych, wystrzeliwanych na odległość ponad 11 tys. km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.