Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Medal Pro Patria dla por. Żebrowskiego

Lotnictwo wojskowe, 08 lipca 2014

Ambasador RP w Argentynie Jacek Bazański wręczył Medal Pro Patria weteranowi PSP ppor. Antoniemu Żebrowskiemu.

Ppor. Antoni Żebrowski odbiera medal Pro Patria z rąk ambasadora RP w Argentynie, Jacka Bazańskiego / Zdjęcie: via M. Walentynowicz

Uroczystość odbyła się 23 maja w domu por. Antoniego Żebrowskiego w El Palomar. Liczący dziś prawie 90 lat weteran był w czasie II w. św. żołnierzem Polskich Sił Powietrznych w W. Brytanii.

Ppor. nawig. Antoni Żebrowski urodził się 1 września 1924. W 1941 ukończył Scottish Universities Entrance Board, a 25 stycznia 1943 został wyszkolony na nawigatora samolotów myśliwskich. Przeszkolenie na samolocie Avro Anson odbył w dniach 13 czerwca – 5 lipca 1943, z nalotem 41 h 5 min.

11 sierpnia 1943 ppor. Żebrowski rozpoczął loty bojowe jako nawigator w 307. Dywizjonie Myśliwskim Nocnym Lwowskich Puchaczy, początkowo na samolocie Beaufighter II. 3 listopada 1943 został przeszkolony na samolot Mosquito i kontynuował loty bojowe do 6 września 1943. Załoga, w której skład wchodził, ma potwierdzone 3 zestrzelenia: Messerschmitta Bf 109, Messerschmitta Bf 110 i Dorniera Do 217.

W kolejnym etapie służby ppor. Żebrowski został przeszkolony na samoloty transportowe. Od 25 października 1943 do 22 marca 1946 wykonywał loty w jednostkach Royal Air Force (królewskich wojsk lotniczych W. Brytanii). Ostateczny nalot ppor. Żebrowskiego to 493 h 40 min. w dzień i 214 h w nocy.

Po zdemobilizowaniu Antoni Żebrowski wyjechał do Argentyny, gdzie zajmował się prywatną działalnością biznesową. Obecnie zamieszkuje w El Palomar, nieopodal Buenos Aires.


Drukuj Góra