Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Nowa formuła Malabar

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 21 lipca 2014

Tegoroczna edycja amerykańsko-indyjskich ćwiczeń morskich Malabar odbędzie się w zmienionej formule, z udziałem okrętów Japońskich Morskich Sił Samoobrony.

W ramach rozpoczynających się 24 lipca Malabar 2014, marynarka wojenna Indii wystawi 5-6 okrętów, w tym niszczyciel typu Rajput (na zdjęciu INS Rajput (D51)) oraz fregatę rakietową typu Shivalik. Część wysyłanych do Japonii jednostek brała przedtem udział w zakończonych w sobotę rosyjsko-indyjskich ćwiczeniach Indra 2014, prowadzonych na wodach Morza Japońskiego / Zdjęcie: MO Indii

Malabar 2014 rozpoczną się 24 lipca i potrwają tydzień. Tradycyjna formuła wydarzenia, które zapoczątkowano przed laty jako ćwiczenia amerykańsko-indyjskie, została w tym roku zmieniona poprzez zaproszenie do udziału Japonii - co spotkało się już z krytyką ze strony ChRL. To jednak niejedyna kontrowersją, na jaką uwagę zwraca Pekin.

Ćwiczenia odbędą się bowiem na wodach Morza Wschodniochińskiego. W ocenie ChRL jest to prowokacja, związana z chińsko-japońskim sporem o wyspy Senaku/Diaoyu (Japonia odpowiada na kolejne prowokacje, 2014-07-10).

Malabar to cykliczne coroczne ćwiczenia morskie, prowadzone - z przerwami - od 1992 przez US Navy i marynarkę wojenną Indii. W przeszłości do udziału w wydarzeniu zapraszano państwa sojusznicze, w tym Australię, Singapur oraz właśnie Japonię. W ostatnich latach udział Tokio blokowało New Delhi, obawiające się reakcji ze strony ChRL. Nowa polityka regionalna Pekinu (Hajnan bazą lotniskowców?, 2014-05-05) oraz wiosenne wybory parlamentarne w Indiach, które wyniosły do władzy projapońskiego Narendrę Modiego, zmieniły jednak podejście New Delhi do tej kwestii (Japonia chce powrotu do trójnarodowych ćwiczeń, 2014-01-14).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.