Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipińska rebelia trwa

Strategia i polityka, 22 lipca 2014

Niedawne porozumienie pokojowe nie uspokoiło sytuacji na południu Filipin. Siły rządowe nadal walczą z separatystami.

Dużą rolę w walce z islamską partyzantką odgrywa artyleria. Na zdjęciu ćwiczenia z obsługi 155-mm lekkich haubic holowanych M777 prowadzone dla Filipińczyków przez żołnierzy USMC. Manila chce zakupić tuzin tego typu haubic / Zdjęcie: MO Filipin

W ciągu ostatnich tygodni doszło do serii starć wojsk rządowych z partyzantami na terenie południowej wyspy Mindanao. W wyniku walk, śmierć poniosło kilkudziesięciu rebeliantów oraz co najmniej kilkoro żołnierzy. Ucierpiała też rdzenna ludność, wierna rządowi w Manili.

Ataki nasiliła m.in. grupa Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF). To ugrupowanie odłączyło się w 2008 od głównej filipińskiej partyzantki, Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF). BIFF zapowiedziało, że nie uzna zawartego między Manilą a MILF porozumienia pokojowego (Filipiny kończą z wieloletnią rebelią, 2014-03-27) i będzie kontynuowało walkę o utworzenie suwerennego państwa islamskiego na południu kraju.

Nowa fala ataków na południu może podkopać wprowadzenie w życie porozumienia z MILF. Dojdzie do tego, jeśli Manila będzie musiała utrzymać w tej części kraju dodatkowe oddziały wojskowe, które obiecała wycofać w myśl zawartej wiosną umowy. Warto przypomnieć, że mimo wygaszenia walk z MILF, władze Filipin kontynuują program zakupu nowych samolotów szturmowych, które zastąpią wysłużone w walkach z rebeliantami OV-10 Bronco (Filipiny szukają samolotów szturmowych, 2014-05-22).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.