Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Wypadek chilijskiego Scorpene

Marynarka wojenna, 23 lipca 2014

Jeden z konwencjonalnych okrętów podwodnych typu Scorpène marynarki wojennej Chile został poważnie uszkodzony podczas niedawnych ćwiczeń.

Almirante Condell (FF 06) pozostaje w linii od 1991 (od 2008 pod chilijską banderą). Okręt ma 133 m długości i 16,1 m szerokości. Wyporność całkowita to 4200 t. Rozwija prędkość 28 w. Uzbrojenie tworzą m.in. wyrzutnie pocisków przeciwokrętowych Harpoon oraz przeciwlotniczych Sea Wolf / Zdjęcie: MO Chile

Do wypadku doszło w miniony piątek, około 5:15 czasu miejscowego, podczas ćwiczeń zwalczania okrętów podwodnych (ZOP). Według dostępnych informacji, jeden z chilijskich Scorpène, wprowadzony do służby w 2005 Carrera (SS 22), podczas wynurzania się uderzył w rufę fregaty Typ 23, Almirante Condell (FF 06) (ex-HMS Marlborough (F233)).

Marynarka wojenna Chile nie publikuje informacji o uszkodzeniach powstałych wskutek wypadku. Według nieoficjalnych źródeł, najbardziej zniszczony jest kiosk Carrery. Okręt odesłano do portu w Valparaíso, gdzie przechodzi przegląd, a w przyszłości będzie naprawiany. W lepszym stanie technicznym pozostaje Almirante Condell, jednak i ten przejdzie typowy w tego typu przypadkach przegląd.

Ministerstwo obrony powołało specjalną komisję, która wyjaśni przyczyny wypadku. W powszechnej ocenie, zawinili oficerowie dowodzący obydwiema jednostkami, którzy nie uwzględnili ich wzajemnego położenia podczas wykonywania manewrów.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.