Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Filipiny kupią dwa C-130T

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 25 lipca 2014

Do amerykańskiego Kongresu wpłynęły dokumenty zawierające szczegóły przekazania Filipinom dwóch samolotów transportowych C-130T Hercules.

Przekazując Filipinom dwa transportowe C-130T Hercules, USA małym kosztem (samoloty i tak pozostawały zmagazynowane, a za ich remont zapłaci Manila) wzmacnia strategiczny sojusz polityczno-wojskowy z Manilą / Zdjęcie: USMC

Filipiny zamierzają nabyć dwa samoloty transportowe C-130T z zapasów magazynowych Departamentu Obrony USA. Przedłożone Kongresowi zamówienie dotyczy także dostaw 10 silników T56-A-16, w tym dwóch zapasowych.

Manila oczekuje 3-letniego programu wsparcia technicznego i logistycznego, w tym dostawy samych samolotów do kraju, przekazania części zamiennych oraz rozbudowy infrastruktury – przede wszystkim hangarów. Waszyngton ma zobowiązać się do przeszkolenia pilotów nowych filipińskich statków powietrznych, a także członków zespołów naziemnych, odpowiadających za ich utrzymanie w odpowiednim stanie technicznym. Całe przedsięwzięcie ma kosztować Filipińczyków 61 mln USD (187,4 mln zł).

Przesłane do Kongresu dokumenty potwierdzają niedawne słowa nowego szefa sztabu filipińskich sił zbrojnych, generał Gregorio Pio Catapang (Herculesy dla Filipin, 2014-07-24). Samoloty uzupełnią trzy C-130 B/H, z których tylko jeden jest eksploatowany, a pozostałe służą do szkolenia podstawowego nowych pilotów.

Jednym z zadań C-130T będzie wspieranie oddziałów piechoty walczących na terenie południowej wyspy Mindanao z bojownikami organizacji Islamscy Bojownicy o Wolność Bangsamoro (BIFF). Grupa ta odłamała się w 2008 od głównej filipińskiej partyzantki, Islamskiego Frontu Wyzwolenia Moro (MILF), z którym Manila zawarła w ostatnich miesiącach porozumienie pokojowe, kończące trwające 40 lat walki (Filipińska rebelia trwa, 2014-07-22).

O potrzebie rozbudowy floty samolotów transportowych wojsk lotniczych Filipin można było przekonać się podczas usuwania skutków zeszłorocznego tajfunu Haiyan. Poza zakupionymi w Polsce śmigłowcami PZL W-3 Sokół (Sokoły niosą pomoc ofiarom tajfunu Haiyan, 2013-11-13), władze w Manili nie miały czym nieść pomocy ofiarom klęski żywiołowej, posiłkując się pomocą ze strony USA (USA na pomoc Filipinom, 2013-11-12) i Wielkiej Brytanii (HMS Illustrious wraca do domu, 2014-01-08).

Sytuacja polityczna, w jakiej znalazły się Filipiny, w tym pogarszające się relacje z ChRL, powoduje że priorytetem dla władz w Manili jest rozbudowa marynarki wojennej. Zostanie ona w najbliższych latach wyposażona w 40 nowych i używanych okrętów, w tym trzy konwencjonalne jednostki podwodne oraz sześć fregat, 12 korwet przystosowanych do zwalczania okrętów podwodnych, 18 jednostek patrolowych i trzy trałowce. Ogłoszony przez Filipiny program modernizacji marynarki wojennej szacowany jest na 11,5 mld USD (34,7 mld zł) (Koreańska donacja dla Filipin, 2014-06-06).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.