Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ujawnienie DF-41

Strategia i polityka, Przemysł zbrojeniowy, 02 sierpnia 2014

Chińskie media przypadkowo potwierdziły ujawniły istnienie rakiety balistycznej bardzo dalekiego zasięgu DF-41. Dzięki niej ChRL będzie mogła atakować cele na całym terytorium USA.

Wykonane przypadkowo w 2012 zdjęcie przedstawiające prawdopodobnie prototyp rakiety DF-41

Wczoraj na stronie internetowej chińskiego ośrodka monitorowania środowiska w prowincji Shanxi pojawiła się informacja z bazy, w której rozwijana jest nowa strategiczna rakieta balistyczna bardzo dalekiego zasięgu DF-41 (Dongfeng-41). Do tej pory władze ChRL nie potwierdzały prowadzenia prac nad tą rakietą. Tym razem strona szybko zniknęła z Internetu, ale wielu obserwatorów zauważyło przekazaną informację. Jako pierwszy powielił ja Global Times.

Według ubiegłorocznego raportu Pentagonu dla Kongresu, DF-41 to rakieta, która może być wystrzeliwana z wyrzutni mobilnej lub stacjonarnej, przenosząca kilka (do 10) niezależnie naprowadzanych głowic jądrowych o mocy do 150 kT i łącznej masie 2500 kg (masa startowa rakiety to 80 tys. kg). Jej zasięg może wynosić nawet 12 – 15 tys. km (najprawdopodobniej 14 tys. km). Analitycy oceniają, że DF-41 to rakieta balistyczna o największym na świecie zasięgu.

DF-41 jest od 1986 opracowywana na bazie rakiety DF-31 (ta zaś powstała na bazie technologii pozyskanych w ZSRS). W 2002 pojawiła się informacja o przerwaniu programu, ale później okazało się, że jest on kontynuowany. Według Washington Free Beacon, pierwszy test prototypu DF-41 odbył się w 24 lipca 2012. Drugi miał miejsce 13 grudnia 2013. Rakieta została wystrzelona z ośrodka Wuzhai w prowincji Shanxi, a głowica spadła w zachodnich Chinach.

Chińską rakietą balistyczną o największym dotąd zasięgu jest DF-5A. Jej zasięg wynosi ok. 12 tys. km. Jest to jednak rakieta na ciekły materiał pędny, co powoduje, że jej przygotowanie do startu trwa ok. 2 godziny. Trudno więc traktować ją jako broń odwetową. DF-41 jest trzystopniową rakietą z silnikami na stały materiał pędny. Niektórzy analitycy twierdzą, że ma ona dodatkowy stopień startowy, umożliwiający tzw. zimny start, przez co jest trudniejsza do wykrycia przez satelitarne systemy rozpoznania.

Mobilne podwozie, na którym jest przewożona rakieta DF-41 jest produkowane w ChRL. Na podstawie umowy z 2010 niezbędne technologie przekazała producentowi – Hubei Sanjiang Aerospace Wanshan Special Vehicle Co (części grupy rakietowej CASIC) – Białoruś. Po podpisaniu umowy poinformowano, że ciężkie negocjacje trwały 3 lata. Podobne podwozia produkują tylko USA i Niemcy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.