Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

IS-3 wraca na postument

Strategia i polityka, 02 sierpnia 2014

Czołg IS-3, używany w walkach przez separatystów, ma powrócić do Konstantinowki w charakterze pomnika.

Zdjęty z pomnika czołg IS-3 w czasie przejazdu przez Konstantinowkę / kazanfirst.ru

Ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że czołg IS-3 z czasów po II wojnie światowej, używany w walkach przez separatystów, powróci do Konstantinowki w charakterze pomnika. – Czołg wykorzystywany był głównie jako środek nacisku psychologicznego, jeżdżąc po miastach obwodu donieckiego – podaje komunikat. Wiadomo jednak, że wóz wykorzystywano także bojowo. Na pewno strzelano z zamontowanego na nim przez separatystów karabinu maszynowego, umowocowanego w nowej obrotnicy. Teraz specjaliści badają, czy używano także z armaty.

IS-3 z Konstantinowki został zdjęty z cokołu przez separatystów na początku czerwca. 1 lipca wziął udział w ataku na posterunek sił rządowych w wiosce Ulianowka w rejonie krasnoarmijskim. Według danych separatystów, zginęło wówczas trzech Ukraińców, a kolejnych 3 zostało rannych.

Czołg IS-3 został zaprojektowany w latach 1944-1945. Produkcję seryjną rozpoczęto w maju 1945. IS-3 pozostawały w uzbrojeniu Armii Sowieckiej do końca lat 1950. W kolejnych dekadach wiele z nich trafiło na pomniki.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.