Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kokaina na okręcie szkoleniowym

Marynarka wojenna, 06 sierpnia 2014

Na pokładzie okrętu szkoleniowego Armada Española (marynarki wojennej Hiszpanii) znaleziono ponad 100 kg kolumbijskiej kokainy.

Przyjęty do służby w 1928, okręt szkoleniowy Juan Sebastián Elcano, wyszedł w marcu br. w kolejną misję szkoleniową, podczas której odwiedził porty w Cagliari, Cádiz, Santa Cruz de Tenerife, Cartagena de Indias, Santo Domingo, Nowym Jorku, Dublinie, Hamburgu i Oslo. W ciągu swojej blisko 100-letniej służby, okręt wychodził w podobne misje blisko 90 razy. Wszczęte niedawno dochodzenie, ma wyjaśnić, czy któraś z poprzednich również służyła do przemytu kontrabandy / Zdjęcie: MO Hiszpanii

Działając na podstawie informacji uzyskanych od Departamentu Bezpieczeństwa Wewnętrznego USA (DHS), Armada Española i Guardia Civil (straż obywatelska) aresztowały trzech członków załogi hiszpańskiego okrętu szkoleniowego, Juan Sebastián Elcano (A 71), dwóch Hiszpanów i jednego Ekwadorczyka. Oskarża się ich o przemyt kolumbijskiej kokainy do USA i Europy.

Aresztowani mieli przemycić kontrabandę na pokład, podczas gdy ten dokował w połowie kwietnia w kolumbijskiej Cartagena de Indias. Około 20 kg narkotyku mieli następnie sprzedać nowojorskiej mafii, gdy ich statek zawinął do tego miasta w maju. To właśnie aresztowani członkowie jednego z lokalnych gangów, wyjawili amerykańskiej policji, że skonfiskowaną przy nich kokainę kupili od marynarzy Juan Sebastián Elcano.

Wojskowych aresztowano, gdy Juan Sebastián Elcano zawinął do rodzimego portu w Pontevedra na północnym zachodzie kraju. W ostatnich dniach z kolei, gdy statek wszedł już do portu macierzystego w Cádiz, przedstawiciele resortów siłowych przeszukali jego pokład, odkrywając kolejne 127 kg kokainy, schowane z wydzielonej części statku, dostępnej tylko dla wybranych członków załogi.

Wszczęte przez policję postępowanie ma teraz wyjaśnić, czy aresztowani marynarze działali sami, czy też pomagał im ktoś jeszcze, ze 184 oficerów, podoficerów i marynarzy oraz 69 kadetów, stanowiących załogę okrętu. Dochodzenie pomoże też ustalić, czy Juan Sebastián Elcano był już wykorzystywany do tego procederu w przeszłości. Szacuje się, że za każdy kilogram sprzedanej kokainy, oskarżeni dostawali 5 tysięcy dolarów (16 tys. zł).


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.