Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

ChRL i FR rezygnują z dolara

Strategia i polityka, 08 sierpnia 2014

Bank Rosji i Ludowy Bank ChRL przyjęły projekt umowy o rezygnacji we wzajemnych rozliczeniach z amerykańskiego dolara. Zastąpią go juan i rubel.

Bank Rosji i Ludowy Bank ChRL przyjęły projekt umowy o zastąpieniu we wzajemnych rozliczeniach amerykańskiego dolara (USD) własnymi walutami. Umowa da nieograniczony dostęp do chińskiej waluty rosyjskim przedsiębiorstwom. Rozliczenia będą też mogły być dokonywane w rublach (RUB). Umowa ma ustabilizować i wzmocnić obie waluty

Bank Rosji i Ludowy Bank ChRL przyjęły projekt umowy o zastąpieniu we wzajemnych rozliczeniach amerykańskiego dolara (USD) własnymi walutami. Umowa da nieograniczony dostęp do chińskiej waluty rosyjskim przedsiębiorstwom. Rozliczenia będą też mogły być dokonywane w rublach (RUB). Umowa ma ustabilizować i wzmocnić obie waluty.

Obecnie w strukturze wzajemnych rozliczeń ChRL i FR ponad 75% należy do dolarów USA. Takie operacje przechodzą przez amerykańskie banki, co daje znaczne korzyści gospodarce USA. Proces wypierania dolara przez juana (RMB) nabiera jednak przyspieszenia. Amerykańska waluta od lat traci pozycję jako waluta rozliczeniowa i rezerwowa świata. W latach 2000-2013 całkowity udział dolara w rezerwach światowych spadł z 70 do 60%.

Coraz więcej banków centralnych decyduje się na juana, jako walutę rezerwową. Dotyczy to już ponad 40 państw. Kolejnych kilkanaście zainwestuje w juana w najbliższej przyszłości. Pekin, by zwiększyć atrakcyjność swej waluty, od lat podnosi rezerwy złota (podobnie czyni Moskwa), zapowiadając nawet nieoficjalnie wprowadzenie wymienialności juana na ten kruszec (USD rozstał się ostatecznie z parytetem złota w 1971).

Podobne, jak ChRL i FR, kroki podejmuje wiele państw Azji, Afryki, Ameryki Południowej, a nawet Europa. We własnych walutach i juanach rozliczają się z Chińczykami m.in. Indie, Wielka Brytania, Singapur i Brazylia. W lokalnych walutach będzie też rozliczana umowa pomiędzy Gazpromem a China National Petroleum Corporation o dostawach gazu ziemnego na kolejne 30 lat, podpisana podczas majowej wizyty prezydenta Władimira Putina w Szanghaju.

Juan wyprzedził niedawno euro w wielkości transakcji międzynarodowych. Unia Europejska ogłosiła w maju, że wartość transakcji między nią a ChRL rozliczonych w chińskiej walucie wyniosła 350 mld juanów. Prym w tym zakresie wiodą przedsiębiorstwa z Niemiec i Francji.

W 2010 tylko 3% transakcji w chińskim handlu zagranicznym było realizowanych za pośrednictwem juana. W 2013 było to już 13%. Według analityków HSBC, w 2015 udział ten sięgnie 30%. Gdy RMB stanie się walutą międzynarodową, będzie wykorzystywany także w transakcjach, w których ChRL nie jest stroną,


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.