Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Najlepsze lotnisko świata

Lotnictwo cywilne, 18 lipca 2008

Hong Kong International Airport (HKIA) ponownie został wybrany najlepszym portem lotniczym świata, w badaniu zorganizowanym przez niezależny ośrodek badawczy Skytrax z Londynu.

HKIA został zaprojektowany przez brytyjskie biuro architektoniczne sir Normana Fostera. Kształt budynku terminala nawiązuje do sylwetki samolotu. W momencie otwarcia, w 1998, był to największy budynek lotniskowy świata, o powierzchni 550 000 m². Na krótko oddał palmę pierwszeństwa terminalowi w Bangkoku, ale w sierpniu 2006 powrócił na swoje miejsce, po dodaniu kolejnych 39 tys. m². W styczniu 2008 otwarto jednak nowy terminal lotniska stołecznego w Pekinie, który jest niemal dwa razu większy… HKIA obsłużył w ubiegłym roku 47 mln pasażerów / Zdjęcie: HKIA

Ankietę przeprowadzono między sierpniem 2007 a majem 2008, wśród 8,2 mln podróżnych, reprezentujących 92 narody. Badanych pytano o jakość obsługi na różnych lotniskach, biorąc pod uwagę 40 czynników, w tym m.in. kompetencje i uczynność pracowników, czystość, dostępność ciągów komunikacyjnych, wygodę, jakość sklepów i punktów gastronomicznych, usługi internetowe czy procedury bezpieczeństwa i imigracyjno-celne.

W ankiecie znalazło się ostatecznie 190 portów lotniczych. Wygrał HKIA, utrwalając swoją pozycję w tym zestawieniu. Lotnisko w Hong Kongu zostało bowiem otwarte w 1998, a już w 2001 zdobyło pierwsze miejsce w rankingu Skytraxu. Przez następne lata zwyciężało w tej klasyfikacji, z wyjątkiem 2006, kiedy znalazło się na 2. miejscu.

Nowe lotnisko, dysponujące dwoma pasami startowymi o długości 3 800 m, zbudowano po splantowaniu i połączeniu dwóch wysp. Duży obszar tej częściowo sztucznej powierzchni, pozwolił na wygospodarowanie miejsca dla planowanego, drugiego terminalu. Stare, Kai Tak Airport, które z czasem zostało otoczone gęstą zabudową miasta, nie było już w stanie obsługiwać zwiększającego się ruchu lotniczego i zostało zamknięte / Zdjęcie: HKIA

W rankingu za 2008 na kolejne lokaty zajęły Singapore Changi Airport (który wyprzedził HKIA w 2006), Seulskie lotnisko Incheon (zwycięzca kategorii czystości) i Kuala Lumpur KLIA. 5. miejsce zajął port lotniczy w Monachium, ponownie najlepsze lotnisko Europy. W pierwszej dziesiątce znalazły się jeszcze Kansai w Japonii, lotniska w Kopenhadze, Zurychu i Helsinkach oraz najlepszy port lotniczy Afryki, w Cape Town.

Jak widać - i jest to zjawisko stałe na przestrzeni ostatnich kilku lat - w zestawieniu Skytraxu dominują lotniska Dalekiego Wschodu i Europy. Poza czołówką znalazły się m.in. najlepszy port lotniczy Ameryki Północnej, w San Francisco. Na Bliskim Wschodzie za najlepszy uznano obiekt w Tel Awiwie, jednak dodano, że prawdopodobnie zostanie on zdetronizowany przez któryś z nowobudowanych, imponujących portów lotniczych w Doha, Dubaju czy Abu Dhabi.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.