Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Heweliusz na orbicie

Astronautyka, 19 sierpnia 2014

Dzisiaj rano chińska rakieta Długi Marsz-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL, Heweliusz.

Satelita Heweliusz zamontowany na strukturze rakiety Długi Marsz-4B / Zdjęcie: BRITE-PL

Dziś o godz. 3:15:00 czasu UTC (5:15:00 czasu polskiego, środkowoeuropejskiego, CET) chińska rakieta Długi Marsz-4B wyniosła na orbitę okołoziemską drugiego polskiego satelitę naukowego BRITE-PL Heweliusz. Rakieta została wystrzelona z kosmodromu Taiyuan Satellite Launch Center, leżącego 600 km na południowy zachód od stolicy Chin.

Za start rakiety odpowiadał główny organizator chińskiego programu kosmicznego China Aerospace Science and Technology Corporation (CASC). Pierwotnie Heweliusz miał wystartować już pod koniec grudnia 2013. Jednak niedługo przed jego wystrzeleniem brazylijski satelita wynoszony przez rakietę Długi Marsz-4B zamiast w kosmosie, wylądował na Antarktydzie. Od tego czasu start Heweliusza przekładany był już kilkakrotnie. Polski satelita BRITE-PL Heweliusz został wystrzelony na podstawie kontraktu zawartego przez Polskie Konsorcjum Projektu BRITE i chińską China Great Wall Industry Corporation (CGWIC).

Heweliusz dołączył do znajdującej się na orbicie konstelacji satelitów astronomicznych BRITE, złożonej z dwóch austriackich: TUGSAT-1 i UniBRITE, kanadyjskich Toronto i Montreal i polskiego satelity naukowego Lem (Pierwszy polski satelita naukowy, 2013-11-22).

Odłączenie satelity Heweliusz od górnego stopnia rakiety nośnej nastąpiło po 14 minutach od startu. Następnie polski satelita naukowy został umieszczony na orbicie okołoziemskiej. Podczas pierwszego przelotu Heweliusza nad Polską, o godz. 10:05, operatorom ze stacji naziemnej udało się nawiązać z nim kontakt. Włączony został komputer pokładowy i odebrano pierwsze dane telemetryczne. Wszystkie parametry są w normie.

Wszystkie satelity Brite za pomocą niewielkich teleskopów mają obserwować pulsowanie najjaśniejszych gwiazd. Należą one do nanosatelitów, czyli obiektów o bardzo małych rozmiarach. Umieszczone na wysokości 800 km, przez kilka lat będą prowadziły precyzyjne pomiary 286 najjaśniejszych gwiazd. Dzięki pracy satelitów BRITE, naukowcy otrzymają informacje o wewnętrznej budowie gwiazd i o szczegółach procesów fizycznych zachodzących w ich wnętrzu, np. reakcjach termojądrowych, mieszaniu materii, transporcie energii z centrum ku powierzchni przez konwekcję i promieniowanie.

Heweliusz różni się od pozostałych satelitów konstelacji BRITE kilkoma istotnymi szczegółami: zaprojektowanym w Centrum Badań Kosmicznych PAN teleskopem oraz eksperymentalnym ładunkiem technologicznym, złożonym z urządzeń, które konstruktorzy CBK zaprojektowali z myślą o przyszłych misjach kosmicznych. Są to m.in. mały wysięgnik antenowy i mechanizm służący do zabezpieczania i zwalniania podsystemów satelitarnych.

Na Heweliuszu zainstalowano także osłonę przeciwpromienną ochraniającą światłoczułą matrycę teleskopu przed szkodliwym promieniowaniem kosmicznym. Osłonę zaprojektowano przy współpracy z naukowcami z Politechniki Gliwickiej, Narodowego Centrum Badan Jądrowych w Świerku oraz Instytutu Fizyki Jądrowej z Krakowa.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.