Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa gwatemalskiego LongRangera

Lotnictwo wojskowe, 21 sierpnia 2014

Wczoraj w Gwatemali rozbił się śmigłowiec wojskowy Bell LongRanger. W katastrofie zginęło 5 żołnierzy, w tym dwóch generałów.

Gwatemalski Bell LongRanger spadł na teren zadrzewiony i uległ całkowitej destrukcji

Wczoraj szef sztabu armii gwatemalskiej, gen. Rudy Israel Ortíz wybrał się na inspekcję bazy Ixquisis w regionie Huehuetenango w północno wschodniej Gwatemali. Leciał śmigłowcem Bell LongRanger w towarzystwie innego generała, dwóch pułkowników, z których jeden pilotował śmigłowiec, i kapitana. Lot odbywał się w trudnych warunkach atmosferycznych. Około 10:00 doszło do katastrofy. Śmigłowiec rozbił się między wioskami Gracias a Dios i El Aguacate niedaleko Nentón w regionie Huehuetenango.

W akcji poszukiwawczo-ratowniczej wzięły udział dwa śmigłowce Bell UH-1H. Wrak znaleziono między drzewami. Śmigłowiec uległ całkowitej destrukcji.

Bell 206L-1 LongRanger II nr burtowy FAG-132

W katastrofie zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie śmigłowca. Wśród nich był gen. Rudy Israel Ortíz oraz gen. Braulio René Mayén, dowódca 5. Brygady Piechoty. Pozostałe ofiary to pilot – płk Juan de Dios López Gómez, oraz zastępca dowódcy wojsk lotniczych płk Rony Anleu i kpt. Raymundo Donis. Dwaj ostatni byli adiutantami szefa sztabu.

Rozbity śmigłowiec to Bell 206L-1 LongRanger II, nr ser. 45738, nr burtowy FAG-132, zakupiony w listopadzie 1981 i początkowo zarejestrowany pod numerem TG-WOF. Należał do Fuerza Aerea Guatemalteca. Do kolejnego przeglądu brakowało mu 30 godzin.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.