Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

NASA szuka alternatywy dla Sojuzów

Astronautyka, 23 sierpnia 2014

Amerykańska agencja kosmiczna chce zrezygnować z używania rosyjskich Sojuzów do dostarczania astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Planuje konkurs na rodzime rozwiązanie.

Projekt Boeinga – kapsuła załogowa CST-100 / Rysunek: Boeing

Po zakończeniu misji wahadłowców, których loty stały się niebezpieczne, od 3 lat Rosjanie mają monopol na dostarczanie astronautów na Międzynarodową Stację Kosmiczną (ISS, International Space Station). Amerykańska agencja kosmiczna – NASA (National Aeronautics and Space Administration) płaci za każdego przewiezionego astronautę po 65-70 mln USD (205-221 mln zł). Teraz, poza czynnikiem ekonomicznym i prestiżem, przeciwko temu rozwiązaniu przemawia rozwój sytuacji na Ukrainie. Stany Zjednoczone wprowadziły w związku z nią embargo na wiele obszarów współpracy z FR. W tej sytuacji zależność od Rosji w eksploracji Kosmosu jest trudna do tolerowania przez Waszyngton.

W swym internetowym wydaniu Washington Post doniósł, że NASA wkrótce ogłosi konkurs na budowę statku kosmicznego zdolnego do przewożenia astronautów na ISS i z powrotem na Ziemię. Oczywiście ma być on także wykorzystywany do innych celów, naukowych i komercyjnych. Być może dzięki nowej konstrukcji rozwinie się wreszcie turystyka kosmiczna.

W szranki będą mogły stanąć duże koncerny i dopiero rozwijające się przedsiębiorstwa prywatne. Według gazety, głównymi konkurentami będą nowicjusze – Space X i Sierra Nevada, oraz doświadczony gracz na rynku kompleksów kosmicznych – Boeing. Boeing i Space X pracują nad konwencjonalnymi kapsułami transportowymi, a Sierra Nevada projektuje samolot kosmiczny wielokrotnego użytku, podobny do używanych wcześniej wahadłowców, ale mniejszy. Miałby on lądować na zwykłych lotniskach.

Początkowo NASA planowała, że pierwszy lot nowego pojazdu odbędzie się w 2015. Teraz, głównie z powodu problemów finansowych, mówi się o 2017. Nowy pojazd miałby wykonywać po dwie misje transportu na ISS rocznie. Sam program rozwojowy ma kosztować kilka miliardów dolarów.

Kontrakt NASA i Roskosmosu był wielokrotnie przedłużany. Ostatnio w styczniu 2013. W najnowszej wersji jest ważny do 2020.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.