Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Katastrofa Bolkowa 105 w Hiszpanii

Lotnictwo cywilne, 25 sierpnia 2014

W Hiszpanii w czasie misji ratowniczej rozbił się śmigłowiec Bolkow 105 z 3 osobami na pokładzie. Wszyscy zginęli.

Wczoraj należący do Guardia Civil śmigłowiec Bolkow 105 wykonywał akcję ratowniczą na terenie Parque Natural (Park Narodowy) Picos de Europa w rejonie Polinosa w gminie Tangle prowincji Leon. Na jego pokładzie znajdowała się 2-osobowa załoga i dwóch ratowników. Obaj opuścili śmigłowiec, by pomóc poszkodowanemu turyście z otwartym złamaniem kości – uczestnikowi XIII Rajdu Picos de Europa, Jeden z ratowników zdołał wrócić na pokład, gdy łopata wirnika zahaczyła o zbocze góry. W efekcie pilot utracił panowanie nad śmigłowcem, który uległ destrukcji i spłonął.

Do katastrofy doszło ok. 9:00. Wszystkie trzy osoby pozostające na pokładzie śmigłowca zginęły. Pilotem śmigłowca był 56-letni kpt. Emilio Peláez, a drugim pilotem 50-letni por. Marco Antonio Benito. Obaj byli bardzo doświadczonymi pilotami, wylatali po ponad 9 tys. godzin. Ratownikiem, który zginął w katastrofie, był 48-letni José Martínez Conejo. Przeżył Enrique Ferrero. Ranny uczestnik Rajdu został ewakuowany przez ratowników z Servicio de Emergencias del Principado de Asturias (SEPA, Grupa Ratownicza Księstwa Asturii).

Rozbity śmigłowiec to Bolkow 105CBS należący do Grupo de Rescate Especial Guardia Civil. Jej śmigłowce bazują w Montaña w prowincji Greim i Sabero w León. Robita maszyna startowała z bazy operacyjnej La Virgen del Camino.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.