Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Błękitne Skrzydła 2014 wręczone

Lotnictwo wojskowe, Lotnictwo cywilne, 28 sierpnia 2014

Głównym punktem obchodów dzisiejszego Święta Lotnictwa były centralne uroczystości pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945. W ich trakcie wręczone zostały tegoroczne Błękitne Skrzydła.

Laureaci Błękitnych Skrzydeł 2014 podczas uroczystego apelu na Polu Mokotowskim

Obchody Święta Lotnictwa rozpoczęły się rano od złożenia kwiatów w miejscach upamiętnienia lotników polskich. Dowódca generalny Rodzajów Sił Zbrojnych, gen. broni pil. Lech Majewski złożył kwiaty i zapalił znicze na grobach lotników pochowanych na Starych Powązkach i Powązkach Wojskowych, m. in członków załogi Tu-154M, który rozbił się pod Smoleńskiem w 2010, a także największego polskiego asa myśliwskiego gen. bryg. pil. Stanisława Skalskiego, por. Stanisława Latwisa, autora Marsza Lotników oraz Franciszka Żwirki i Stanisława Wigury.

O 10:00 w Katedrze Polowej Wojska Polskiego odprawiono Mszę Św. w intencji polskich lotników.

W południe rozpoczął się uroczysty apel pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945, w których udział wzięli m. in podsekretarze stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Beata Oczkowicz i Maciej Jankowski oraz gen. broni Lech Majewski – gospodarz uroczystości, kadra i pracownicy Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych, delegacje kombatanckie i zaproszeni goście. Kompania Reprezentacyjna wystawiła wartę honorową. Podczas rozpoczęcia uroczystości nad Polem Mokotowskim przeleciało 7 samolotów TS-11 Iskra Zespołu Akrobacyjnego Biało-Czerwone Iskry.

W trakcie apelu odbyło się wręczenie odznaczeń, wyróżnień i nagród oraz złożenie wieńców pod pomnikiem. Wyróżnienia odebrali tu również tegoroczni laureaci Błękitnych Skrzydeł.

Kapituła Błękitnych Skrzydeł, czyli redakcja Skrzydlatej Polski i Zarząd Krajowej Rady Lotnictwa, przy wsparciu Dowództwa Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych i Aeroklubu Polskiego, po raz kolejny przyznała te najważniejsze, tradycyjne Honorowe Wyróżnienia Roku. Błękitne Skrzydła, istniejące od 50 lat (pierwsza edycja w 1964), przyznawane są za najwybitniejsze osiągnięcia w lotnictwie polskim w ciągu roku poprzedzającego ich przyznawanie oraz za całokształt wybitnej działalności na rzecz lotnictwa polskiego. W tym roku otrzymali je:

Wyróżnienie zagraniczne:

 • Tadeusz Lis, Kanada – za wieloletnie, aktywne promowanie lotnictwa polskiego, jego historii i teraźniejszości oraz utrzymywanie ścisłych kontaktów roboczych ze Skrzydłem 430 Warszawa Stowarzyszenia Lotników Polskich w Toronto, które jest najliczniejszą i najbardziej aktywną polonijną organizacją lotniczą na świecie.

Wyróżnienia indywidualne:

 • Klaudia Bułgakow – za liczne krajowe i światowe sukcesy w sporcie paralotniowym, w 2013 zwieńczone tytułem Mistrzyni Świata w kategorii kobiet oraz Złotym Medalem w Pucharze Świata.
 • Włodzimierz Danielski – za wieloletnią lotniczą edukację młodzieży szkolnej i owocną pracę jako wicedyrektor ds. lotniczych Technikum Lotniczego im. Bohaterów Narwiku w Warszawie.
 • Gen. bryg. pil. Tomasz Drewniak – za opracowanie i wdrożenie do realizacji nowego modelu szkolenia lotniczego.
 • Stanisław Fryc – za liczne książki o lotnictwie w Jaśle i Krośnie oraz za aktywną lotniczą działalność społeczną.
 • Waldemar Jaworski – za wybitne szybowcowe i samolotowe sukcesy sportowe, w tym medale mistrzostw Polski i rekordy Polski, a także wyszkolenie licznych pilotów polskich i zagranicznych.
 • Gen. bryg. pil. Tadeusz Mikutel – za udział we wprowadzeniu polskiego lotnictwa wojskowego do struktur NATO i 30-letniej eksploatacji samolotów Su-22.
 • Bolesław Radomski – za indywidualne Mistrzostwo Świata w 2013 w sporcie samolotowym w lataniu precyzyjnym – w klasyfikacji ogólnej i konkurencji nawigacyjnej oraz Mistrzostwo Świata w klasyfikacji drużynowej.
 • Edward Sobczak – za 40-letnią pracę w Zakładzie Szybowcowym we Wrocławiu, w ostatnich latach jako dyrektor; za osobistą pomoc techniczną polskim reprezentacjom w trzydziestu szybowcowych mistrzostwach świata i Europy oraz za książki o polskich lotniczych tradycjach Wrocławia.
 • St. bryg. Marian Sochacki – za wieloletnie, nieustanne, umiejętne wykorzystywanie śmigłowców dla ratowania życia ludzkiego, które jest naczelnym priorytetem działań Państwowej Straży Pożarnej.
 • Elżbieta Urbanowicz – za wieloletnią pracę jako szef wyszkolenia i instruktor lotniczy w Aeroklubie Jeleniogórskim, sukcesy sportowe w zawodach szybowcowych i samolotowych oraz dwa szybowcowe rekordy Polski w wysokości absolutnej.

Wyróżnienia zespołowe:

 • Szkoła Podstawowa im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego w Woli Osowińskiej – za aktywną działalność wychowawczą na rzecz lotnictwa polskiego i jego popularyzację wśród młodzieży.
 • Wrocławski Klub Seniorów Lotnictwa im. gen. Stanisława Skalskiego – za 50-lecie aktywnej działalności, w tym m.in. pielęgnowanie ponad 100-letniej tradycji lotników z Dolnego Śląska, publikacje opracowań naukowych i historycznych oraz starania, dzięki którym we Wrocławiu liczne ulice noszą nazwiska polskich pilotów.
 • Zespół Akrobacyjny ORLIK – za najwyższej klasy kunszt prezentowanego pilotażu grupowego oraz rozsławianie polskich skrzydeł w kraju i za granicą.

Poczty sztandarowe i warta honorowa pod Pomnikiem Ku Czci Lotników Polskich Poległych w latach 1939-1945 / Zdjęcia: Janusz Chwiejczak

Asystę ceremonialną uroczystego apelu zapewniły poczty sztandarowe wszystkich jednostek lotniczych oraz organizacji i stowarzyszeń lotniczych.

Po zakończeniu apelu na ścianie budynku nr 1 kompleksu Dowództwa Generalnego RSZ, od strony ul. Żwirki i Wigury, gen. Lech Majewski w towarzystwie prezesa Stowarzyszenia Lotników Polskich i Inspektora Sił Powietrznych odsłonili tablicę upamiętniającą działalność w tym miejscu naczelnych organów dowodzenia Wojsk Lotniczych. Popołudniu w Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych gen. dyw. pil. Jan Śliwka, inspektor Sił Powietrznych wygłosił okolicznościową prelekcję. Później odbyło się spotkanie pokoleń polskich lotników.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.