Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Gekony nie przeżyły w Kosmosie

Astronautyka, 01 września 2014

Nie przeżył żaden z 5 gekonów, które 19 lipca poleciały w Kosmos na pokładzie satelity Foton-M. Satelita powrócił na Ziemię dziś, lądując w obwodzie orenburskim.

Satelita Foton-M Nr 4 z kapsułą, w której znajdowało się wiele organizmów żywych, wystartował w Kosmos z kosmodromu Bajkonur 19 lipca. W kapsule znajdowało się m.in. 5 gekonów, muszki owocowe (Drosophila), grzyby, jaja jedwabników i nasiona. Na pokładzie satelity znajdowały się też urządzenia do wytwarzania półprzewodników o wysokiej czystości i preparatów biomedycznych w warunkach mikrograwitacji.

Satelita nie został wyniesiony na zaplanowaną orbitę. Wkrótce po starcie łączność z nim została utracona. Nawiązano ją ponownie 26 lipca. Zdaniem ekspertów, brak łączności nie wpłynął na warunki bytowania zwierząt i roślin. Wskazują na to m.in. dane telemetryczne.

Dziś o 13:18 kapsuła z urządzeniami doświadczalnymi i organizmami żywymi wylądowała na Ziemi w obwodzie orenburskim. Po jej otwarciu okazało się, że żaden ze znajdujących się w niej gekonów nie przeżył wyprawy w Kosmos. Przeżyły natomiast muszki, których w czasie lotu pojawiły się cztery pokolenia. Gekony zdechły prawdopodobnie z powodu wychłodzenia.

Masa satelity Foton-M wynosi 6840 kg. Masa aparatury naukowej to 850 kg, w tym 600 kg we wnętrzu kapsuły, która wróciła na Ziemię. Średnia wysokość orbity wyniosła 575 km.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.