Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finalne testy ppk Nag

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 21 lipca 2008

Przedstawiciele indyjskiej, państwowej organizacji badań i rozwoju DRDO zapowiedzieli przeprowadzenie w przyszłym tygodniu finalnych testów ppk Nag (Kobra), systemu, który będzie brał udział w przetargu na 4 tys. pocisków przeciwpancernych wojsk lądowych Indii.

Pocisk Nag na tle wozu Namica. Nag o długości 1,9 m oraz masie 40 kg, przenosi tandemową głowicę, wypełnioną 8 kg materiału wybuchowego. Namica, zamiast wieży BWP-2, posiada kontener startowy z 8 pociskami i systemem obserwacyjno-celowniczym. Dodatkowe pociski przewożone są wewnątrz transportera / Zdjęcie: Ajai Shuka

Program rozwoju rodzimego ppk rozpoczęto w Indiach w 1986. Prace projektowe zainicjowano dwa lata później, a pierwszy, nieudany test przeprowadzono w 1990. Udaną próbę zrealizowano dopiero w 1997. Od tej pory prace nabrały żywszego tempa. Powstała wersja lądowa, osadzona na transporterze Namica (Nag Missile Carrier), czyli zmodernizowanym wozie Sarath (licencyjnej odmianie BWP-2), oraz wersja śmigłowcowa o zasięgu 8 km, nazwana wstępnie Helina. Prace nad tą drugą wersją ciągle jednak trwają, bez określenia ram czasowych ich zakończenia.

W 2000 zakłady Bharat Dynamics Limited rozpoczęły produkcje przedseryjną Nagów, przeznaczoną na testy. Wybrano również system naprowadzania - czujnik podczerwieni (głowica z radarem milimetrowym jest dopiero rozwijana). Według DRDO zapewni to możliwość zwalczania wrogich pojazdów pancernych na odległościach do 4 km, w dzień i w nocy, z prawdopodobieństwem trafienia pierwszym pociskiem rzędu 77%. Tandemowa głowica powinna zapewnić zdolność penetracji pancerzy wszystkich obecnych i projektowanych czołgów. Nag, stworzony jako pocisk typu odpal i zapomnij, może być zaprogramowany w trybie ataku klasycznego i z przewyższenia.

Przedstawiciele DRDO zapowiedzieli, że finalne testy odbędą się w dniach 27-28 lipca na pustynnym poligonie Pokhram. W próbach weźmie udział 7 pocisków, które będą wystrzeliwane do celów stojących i poruszających się, w różnych porach doby.

W przypadku ich powodzenia, już pod koniec roku wojsko otrzyma pierwszą partię tych pocisków (prawdopodobnie kilkaset egz.). Jednak duże zamówienie - na ok. 4 tys. pocisków - zostanie złożone dopiero po otwartym przetargu, do którego staną producenci zagraniczni. Obecnie podstawowymi ppk indyjskich wojsk lądowych są licencyjne Kornety i Milany.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.