Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Prince of Wales jednak w służbie

Marynarka wojenna, 08 września 2014

Premier W. Brytanii David Cameron poinformował, że do służby w Royal Navy wejdą obydwa lotniskowce typu Queen Elizabeth.

Zgodnie z życzeniami wielu brytyjskich analityków i wojskowych, W. Brytania będzie dysponować dwoma lotniskowcami typu Queen Elizabeth / Rysunek: Aircraft Carrier Alliance

Brytyjski premier zakończył w ten sposób spekulacje, trwające od lat, dotyczące losu drugiego z najnowszych lotniskowców typu Queen Elizabeth, przeznaczonych dla Royal Navy (królewskiej marynarki wojennej W. Brytanii), HMS Prince of Wales. Przemawiając podczas szczytu NATO w walijskim Newport David Cameron stwierdził, że dzięki takiemu rozwiązaniu, jeden z lotniskowców zawsze będzie w służbie, dostępny przez cały czas. Wstępnie zakładano, że ostateczna decyzja Londynu co do przyjęcia do służby drugiego z nowych lotniskowców, określona zostanie w Strategicznym Przeglądzie Obrony i Bezpieczeństwa (SDSR) w 2. połowie 2015.

Według analityków Royal Navy potrzebę posiadania dwóch lotniskowców typu Queen Elizabeth wymuszają względy praktyczne, w tym liczba dni w roku, przez które okręt może być użyty operacyjne – 200 w przypadku tylko jednej jednostki i 350-400, gdy marynarka może utrzymać w linii obydwa lotniskowce jednocześnie.

HMS Prince of Wales zostanie zwodowany w 2017, a przez następny rok pozostanie na terenie stoczni w Rosyth, w celu przeprowadzenia prac wykończeniowych (Rusza budowa HMS Prince of Wales, 2014-07-30). Okręt trafi do Royal Navy w 2020 i powinien rozpocząć służbę do 2025.

Co ciekawe, jednostka może zostać przemianowana na HMS Ark Royal, zgodnie z życzeniem wielu wojskowych oraz sporej części opinii publicznej, która od 2010 prowadzi w tej sprawie kampanię społeczną. Według brytyjskich mediów, zgodę na zmianę nazwy okrętu miał wydać sam książę Karol, noszący oficjalny tytuł Prince of Wales, tradycyjnie nadawany następcom tronu. Być może wpływ na to ma także pamięć o mszącym to samo imię pancerniku z okresu II wś., który został zatopiony 10 grudnia 1941 w pobliżu Kuantan przez japońskie samoloty.

Więcej na temat lotniskowców typu Queen Elizabeth we wrześniowym numerze RAPORT-wto.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2019 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.