Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Gruzja kupi Black Hawki?

Lotnictwo wojskowe, 10 września 2014

Pentagon prowadzi rozmowy z Gruzją na temat sprzedaży śmigłowców Sikorsky Black Hawk. Dyskutowane są ceny i terminy dostaw.

Zdjęcie: US DoD

Szef Departamentu Obrony USA, Chuck Hagel przeprowadził rozmowy z ministrem obrony Gruzji, Irakli Alasanią na temat możliwości sprzedaży uzbrojenia sprzętu wojskowego. Jednym z tematów była możliwość dostaw śmigłowców wielozadaniowych Sikorsky UH-60M/L Black Hawk. Defense News donosi, że strony omawiały wartość ewentualnego kontraktu i liczbę oferowanych maszyn.

Na początku września, w czasie szczytu w Newport w Walii, NATO uzgodniło z Gruzją zwiększenie zakresu partnerstwa. W Gruzji ma powstać baza treningowa sił Sojuszu. Sprzedaż amerykańskich śmigłowców miałaby wpisać się w ten trend. USA wspierają w zamian dążenia Gruzji do wejścia do NATO.

W niedzielę 7 września Hagel i Alasania odwiedzili bazę treningową Krtsanisi, siedzibę US European Command Georgia Deployment Program. Tam żołnierze gruzińscy przygotowują się pod kontrolą instruktorów US Marines do misji zagranicznych. Podróż Hagela do Gruzji była pierwszą od 2003 wizytą w tym kraju szefa Pentagonu. 11 lat temu w Tbilisi był Donald Rumsfeld.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.