Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Spadochrony nowej generacji

Lotnictwo wojskowe, 10 września 2014

Przedsiębiorstwo Air-Pol zaprezentowało zestaw desantowy nowej generacji.

Skok ze spadochronem AD-95 serii 3. Na bokach czaszy widoczne są otwarte szczeliny sterownicze

Dziś na lotnisku Chrcynno miała miejsce oficjalna prezentacja najnowszych produktów spółki Air-Pol – spadochronów AD-95 i AZ-95 serii 3. Producent określa je jako zestaw desantowy nowej generacji.

Jak wiadomo, spadochron główny AD-95 i spadochron zapasowy AZ-95, tworzą zestaw o nazwie Dedal. Użytkownikiem tego typu spadochronów są jednostki aeromobilne Wojska Polskiego. Nowe spadochrony w/w typów, określone przez producenta jako seria 3, zostały opracowane po uzyskaniu od użytkowników informacji, że dotychczas używane AD-95 i AZ-95 nie spełniają wymagań współczesnego pola walki.

Pokaz działania spadochronu zapasowego AZ-95 serii 3 z zamontowanym automatem Vigil SLR, zabezpieczającym jego otwarcie

W związku z tym biuro konstrukcyjne spółki Air-Pol skonstruowało nowe spadochrony. AD-95 serii 3 wyróżnia się unikatowym rozwiązaniem czaszy. Nowy spadochron może służyć do desantu masowego. W tym przypadku jego  czasza jest niesterowana. Co najważniejsze, używający go skoczek opada z dużo mniejszą prędkością w porównaniu ze zwykłym AD-95. Przy obciążeniu 185 kg (masa skoczka z zasobnikiem) AD-95 serii 3 opada z prędkością 5,4 m/s. Przed lądowaniem skoczek pozbywa się zasobnika, co powoduje, że prędkość lądowania maleje do ok. 3,5 m/s, co jest wartością bezpieczną i nie wymaga od spadochroniarza ustawienia się odpowiednio do kierunku wiatru.

Innym prezentowanym produktem był spadochron Feniks II szkolno-taktyczny, zwany także Feniks Military / Zdjęcia: Bartosz Głowacki

W przypadku pomyłki w zrzucie lub skoku na zrzutowisko, które wcześniej nie było rozpoznane, skoczek używający AD-95 serii 3 ma możliwość uruchomienia szczelin sterowniczych, które nadają czaszy prędkość postępową ponad 4,5 m/s i pozwalają na manewrowanie nią i lądowanie w miejscu wybranym przez skoczka.

Co warto podkreślić, zarówno projekt, jak i niemal wszystkie materiały użyte do produkcji nowych spadochronów są produkcji polskiej. Producent udziela 6-letniej gwarancji na nowe spadochrony. Air-Pol chce przekazać partię AD-95 serii 3 Siłom Zbrojnym RP, w celu sprawdzenia ich możliwości.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.