Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kosmonauci z MKS na Ziemi

Astronautyka, 11 września 2014

Dziś powrócili na Ziemię dwaj kosmonauci rosyjscy i astronauta amerykański z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Moduł powrotny wylądował w Kazachstanie.

Dziś o 3:01 czasu moskiewskiego satelita transportowy Sojuz TMA-12A odłączył się od Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (MKS, ang. ISS). Na jego pokładzie znajdowali się uczestnicy 39. i 40. ekspedycji – dwaj Rosjanie, Aleksandr Skworcow i Oleg Artiemiew oraz Amerykanin Steve Svanson. Kapsuła powrotna rozpoczęła hamowanie o 5:30, w kontrolowany sposób wchodząc w atmosferę Ziemi. Przyziemiła o 6:23 w Kazachstanie, ok. 150 km na południowy wschód od Dżezkazganu (Żezkazganu).

Lądowanie zabezpieczało około 200 żołnierzy. Wykorzystywali oni m.in. 14 śmigłowców Mi-8, 3 samoloty transportowe An-12 i jeden An-26.

Kosmonauci przebywali na pokładzie ISS 169 dni 5 godzin i 6 minut. W stacji pozostało trzech ludzi – jej komendant, Rosjanin Maksim Surajew, Amerykanin Reid Wiseman z NASA i Niemiec Alexander Gerst z ESA.

Start kolejnej ekspedycji na MKS jest planowany na 26 września 2014. Ma wówczas polecieć Rosjanka Jelena Sierowa, Rosjanin Aleksandr Samokutiajew i Amerykanin Barry Wilmore.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.