Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

F-22 w roli bombowca

Lotnictwo wojskowe, 24 września 2014

Pentagon ujawnił szczegóły użycia po raz pierwszy samolotów F-22A Raptor w akcji bojowej.

Cel dla F-22A – budynek, w którym mieściło się centrum dowodzenia i kierowania islamistów, przed atakiem i po ataku / Zdjęcie: DoD

Jak donosiliśmy wczoraj, Amerykanie zdecydowali się na wysłanie przeciwko siłom Państwa Islamskiego najnowocześniejszych samolotów bojowych stealth F-22A Raptor. Wczorajsza konferencja prasowa Pentagonu wyjaśnia niektóre wątpliwości, związane z misją (Bojowy debiut Raptorów, 2014-09-23).

W trakcie konferencji wadm. John Kirby, rzecznik Pentagonu stwierdził, że w pierwszej kolejności cele na terenie północnej Syrii zostały zaatakowane pociskami manewrującymi Tomahawk (Koniec produkcji Tomahawków i Hellfire?, 2014-03-25). Po nich do akcji rzucono samoloty – F-22A, F-15E, F-16 i B-1B oraz bezzałogowe statki latające. Wystartowały one z baz położonych w rejonie Zatoki Perskiej.

Następnie wykonano uderzenia na cele we wschodniej Syrii. W atakach wzięły udział samoloty F/A-18 Hornet / Super Hornet, bazujące na pokładzie lotniskowca USS George H.W. Bush, znajdującego się na wodach Zatoki Perskiej i F-16 z miejscowych baz. Samoloty wojsk lotniczych krajów arabskich, współdziałające z Amerykanami, wykonywały uderzenia na poszczególne cele i lotnicze patrole bojowe. Co ciekawe, stanowiły one większość sił użytych do tych ataków.

W trakcie akcji siły koalicji zaatakowały 22 cele, odpalając i zrzucając ok. 200 pocisków i bomb. 96% użytego uzbrojenia stanowiła broń precyzyjna. Jednymi z jej nosicieli były Raptory. Wadm. Kirby zaprezentował zdjęcie obiektu w Ar-Rakka, będącego celem ataku F-22A. Bomba (bomby) kierowana przy pomocy GPS, zrzucona z pokładu Raptora trafiła w prawy narożnik budynku, niszcząc znajdujące się w nim centrum dowodzenia i kierowania PI.

Tygodnik Aviation Week uzyskał potwierdzenie dowództwa US Air Force, że F-22A stacjonują w bazie Al Dhafra w Zjednoczonych Emiratach Arabskich, razem z fracuskimi Rafale (Rafale przeciw islamistom, 2014-09-21). Jednak ich dokładna liczba nie jest podawana do publicznej wiadomości, podobnie jak liczba Raptorów użytych w ataku na obiekty PI.

Bill Sweetman uważa, że użycie F-22A było akcją propagandową, ponieważ zdjęcia celu zaatakowanego przez Raptora (Raptory) zostało wykonane najprawdopodobniej przez rozpoznawczy bezzałogowiec. Oznacza to, że islamiści nie dysponują nowoczesnymi środkami obrony powietrznej zdolnymi do zestrzelenia bsl, nie mówiąc o wykryciu i zniszczeniu samolotu stealth. Teorię tę potwierdzałby także brak wśród sił koalicji samolotów walki elektronicznej EA-18G Growler (100. Growler dla US Navy, 2014-05-05) i wysłanie do akcji starszych EA-6B Prowler. Dokładnie taki sam efekt, jak użycie F-22A przyniosłoby wysłanie do ataku na islamistów bojowych bsl (MQ-9 Reaper, Brimstone odpalone z Reapera, 2014-03-21), które także są zdolne do przenoszenia bomb i pocisków kierowanych.

Z kolei David Cenciotti twierdzi, że jednym z zadań Raptorów było wskazywanie celów pociskom Tomahawk, co jednak budzi wątpliwości, ze względu na brak w ich wyposażeniu łącza informacyjnego Link 16, za pośrednictwem którego można przesyłać dane do jednostek sojuszniczych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.