Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

XK11 w przyszłym roku

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 29 lipca 2008

Przedstawiciele południowokoreańskich władz wojskowych poinformowali wczoraj, że nowy 20/5,56-mm granatnik-karabinek XK11 KNR, trafi do jednostek już w 2009, rok wcześniej, niż planowano.

W XK11 już w przyszłym roku zostaną wyposażeni pierwsi żołnierze południowokoreańskich sił specjalnych. Wygląda na to, że Koreańczykom udało się rozwiązać problem masy broni (zbyt duży ciężar zestawu był jedną z przyczyn przerwania amerykańskiego programu OICW). Uznali również, że siła rażenia amunicji kalibru 20 mm jest wystarczająca (w USA uznano ostatecznie za bardziej odpowiedni kaliber 25 mm) / Zdjęcie: Agency for Defense Development

XK11, wzorowany na przerwanym, amerykańskim programie OICW, rozwijany jest przez południowokoreańską Agency for Defense Development. Broń stanowi połączenie 20-mm granatnika samopowtarzalnego w układzie bezkolbowym, zasilanego programowalną amunicją z podwieszanym 5,56-mm karabinkiem automatycznym (w modelu funkcjonalnym to zmodyfikowany karabinek Daewoo K2, używany przez armię południowokoreańską). Broń wyposażona jest w skomputeryzowany celownik, połączony z dalmierzem laserowym (Koreański granatnik-karabinek XK11 KNR, 2007-11-20).

Nowa broń miała zacząć trafiać w niewielkiej liczbie do jednostek specjalnych w 2010. Wczoraj przedstawiciele południowokoreańskich władz wojskowych ujawnili, ze nastąpi to już w przyszłym roku. Jednocześnie podali dodatkowe, dane o nowej broni. Masa sytemu wynosi 6,1 kg (nie wiadomo jednak, czy z amunicją czy bez), a cenę jednostkową ustalono na 16 mln wonów, czyli 15 900 USD.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.