Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Herculesy i Guardiany dla Iraku

Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 30 lipca 2008

Bagdad zamierza kupić samoloty transportowe C-130J-30 i samochody pancerne M1117 Guardian za ok. 1,7 mld USD.

Amerykańskie wojska lądowe otrzymują Guardany od 1999. Pentagon zamówił ich łącznie 2058, których zdecydowana większość już dostarczył Cadillac Gage, należący do Textrona. Pojazd wykorzystywany jest przez jednostki policji wojskowej i do ochrony konwojów w Iraku. Pojazd, kosztujący 0,7-1 mln USD (w zależności od wersji) plasuje się między samochodami typu Humvee a Strykerami, co dotyczy tak ceny, masy, jak i zdolności bojowych. Zamówienie irackie przedłuży działanie linii produkcyjnej pojazdu w USA / Zdjęcie: US Army

Amerykańska agencja współpracy wojskowej (US Defense Security Cooperation Agency), przekazała w tej sprawie wymagane przez Kongres USA dokumenty juz 24 i 25 lipca.

Pierwszy, większy kontrakt ma dotyczyć 6 samolotów transportowych Lockheed Martin C-130J-30, w więc w wersji wydłużonej, tożsamej z produkowanym modelem dla US Air Force. W pakiecie zakupione zostaną również 24 silniki Rolls Royce AE 2100D3 (oraz dodatkowe 4, zapasowe egz.), 6 systemów ostrzegających przed nadlatującymi pociskami rakietowymi AAR-47 (+2 zapasowe) oraz identyczną liczbę wyrzutni wabików termicznych i dipoli AN/ALE-47.

Wraz z pakietem serwisowym, części zamiennych, szkolenia i kosztem działań amerykańskich instruktorów, koszt całego programu może zamknąć się kwotą 1,5 mld USD. Zrealizowanie zamówienia powinno dostarczyć Irakowi w pełni nowoczesne i niezawodne samoloty transportowe. Od paru lat Irak wykorzystuje 3 ex-amerykańekie Herculesy modelu E, jednak z informacji prasowych wynika, że tylko 2 zachowują zdolność do lotu.

Drugi kontrakt dotyczy 160 samochodów pancernych M1117 Guardian i 4 samochodów zabezpieczenia technicznego. 144 z nich ma występować w 3-osobowej wersji standardowej (patrolowej) z uzbrojeniem głównym, składającym się z automatycznego granatnika kalibru 40 mm i wkm kalibru 12,7 mm, umieszczonych w obrotowej wieży. Pozostałe, samochody specjalistyczne, będą wyposażone jedynie w wkm, podobnie jak obecnie wykorzystywane przez Irakijczyków Guardiany, które służą im jako transporter piechoty dla 8 żołnierzy desantu.

Wartość tego kontraktu, przy wypełnieniu wszystkich opcji, powinna zamknąć się kwotą 208 mln USD.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.