Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Słowacja zakupi Spartany

Lotnictwo wojskowe, 24 października 2014

Rząd w Bratysławie podjął decyzję o zakupie samolotów transportowych C-27J Spartan.

Zdjęcie: Bartosz Głowacki

W takcie posiedzenia w dn. 22 października rząd Słowacji postanowił zakupić dwa samoloty transportowe Alenia Aermacchi C-27J Spartan (na zdjęciu, C-27J do zwalczania pożarów, 2013-12-06, Zakończono montaż pierwszego C-27J dla RAAF, 2013-11-25). W ten sposób zakończono niemal sześcioletni proces pozyskiwania nowych transportowców, zapoczątkowany po katastrofie An-24, w której zginęły 42 osoby.

Minister obrony Słowacji, Martin Glváč poinformował opinię publiczną, że kontrakt zostanie podpisany w przyszłym tygodniu. Cena samolotów nie została podana do wiadomości. Wiadomo tylko, że fundusze na ten cel mają pochodzić z aktualnego budżetu.

Zakup nowych transportowców był jedną z najpilniejszych potrzeb sił zbrojnych Słowacji. Nowe samoloty będą używane nie tylko do przerzutu oddziałów wojskowych i sprzętu, ale także posłużą pomocą ofiarom klęsk żywiołowych i kryzysów na terenie kraju i za granicą.

Pierwszy C-27J trafi do rąk słowackich lotników w 2016, a drugi – rok później. Obecnie używają oni samolotów An-26 i L-410. Być może niebawem zamówienie Bratysławy zostanie zwiększone. Minister spraw wewnętrznych Martin Fedor apeluje o unifikację floty statków powietrznych swojego resortu i ministerstwa obrony, w celu zmniejszenia kosztów i zwiększenia stopnia zdolności operacyjnych.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.