Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Finalizacja kontraktu na brazylijskie Gripeny

Lotnictwo wojskowe, 27 października 2014

Saab podpisał z rządem Brazylii ostateczne porozumienie w sprawie zakupu samolotów wielozadaniowych Gripen NG.

Rysunek: MO Brazylii

Jak wiadomo, rząd w Brasilii w grudniu ub. r. zdecydował, że zwycięzcą przetargu na dostawę nowych samolotów wielozadaniowych (nazywanych F-X2) będzie szwedzkie przedsiębiorstwo Saab (Brazylia wybrała Gripena, 2013-12-19). Dziś zawarto ostateczne porozumienie w tej sprawie.

Na mocy umowy Saab dostarczy Força Aérea Brasileira (FAB, wojskom lotniczym Brazylii) 36 samolotów, w tym 28 jednomiejscowych i 8 dwumiejscowych. Wartość porozumienia to 39,3 mld SEK (18,1 mld zł). Dostawy rozpoczną się w 2019 i potrwają przez 5 lat.

Większość brazylijskich Gripenów będzie wyprodukowana w Szwecji. Tylko ok. 15 samolotów, w tym wszystkie dwumiejscowe, zostanie zmontowanych w Brazylii, w zakładach Embraera. Niebawem do Skandynawii przybędzie grupa ok. 150 brazylijskich inżynierów i techników, którzy przejdą szkolenie i będą uczestniczyć w procesie wytwarzania samolotów przeznaczonych dla FAB.

Brazylijskie samoloty jednomiejscowe będą podobne do Gripenów E, opracowywanych dla szwedzkich Flygvapnet (wojsk lotniczych). Natomiast samoloty dwumiejscowe będą miały rozwiązania specyficzne dla brazylijskiego odbiorcy. Pracami nad nimi zajmą się inżynierowie z Kraju Kawy, razem ze Szwedami, w ramach transferu technologii. Ich dostawa przewidziana jest w późniejszym okresie w/w 5-letniego cyklu.

Gripeny NG zastąpią użytkowane obecnie przez FAB zmodernizowane F-5EM. Prawdopodobnie w pierwszej kolejności trafią do 1 esquadrao Primeiro Grupo de Defesa Aérea (1. eskadry Pierwszej Grupy Obrony Powietrznej), stacjonującej w bazie lotniczej Anápolis, obok Brasilii.

Niestety, przedstawiciele Saab nie podali żadnych informacji na temat możliwej sprzedaży wyprodukowanych w Brazylii Gripenów NG do innego kraju Ameryki Pd. – Argentyny, której rząd niedawno wyraził zainteresowanie taką transakcją (Argentyna zainteresowana Gripenami NG, 2014-10-23).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.