Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Abramsy nad Eufrat

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 04 sierpnia 2008

Władze Iraku chcą kupić w USA 140 zmodernizowanych czołgów M1A1 Abrams, wraz ze sprzętem dodatkowym, za 2,1 mld USD. W ten sposób, zaledwie od 25 lipca, Bagdad złożył zamówienia na broń i wyposażenie wojskowe o wartości ok. 11 mld USD.

Amerykański M1A1 w Iraku. USA posiada obecnie prawie 4800 egz. tych pojazdów. Nie będzie więc problemów z dostawą 140 wozów do Iraku. Bagdad odziedziczył po armii Saddama Husajna ok. 200 czołgów, w tym wyprodukowane także w Polsce T-72. Kolejne 77 pojazdów tego typu Irakijczycy otrzymali z Węgier. Propozycje doposażenia lub remontu i modernizacji tych wozów przez polskie przedsiębiorstwa, pozostała niestety wyłącznie w sferze życzeń polskich decydentów. Ostatnie decyzje świadczą o tym, że trzonem pancernych Iraku będą amerykańskie Abramsy / Zdjęcie: US Army

Informacje o zakupach możliwe są dzięki obowiązkowi przekładania dokumentów negocjacyjnych Kongresowi USA, który zezwala na ewentualną transakcję eksportową. Podawane są tak maksymalne kwoty kontraktu, osiągane w przypadku wyczerpania wszystkich opcji propozycji w finalnej fazie rozmów.

Od 25 lipca Kongres otrzymał kilka takich dokumentów, które dotyczyły m.in. zakupu 6 samolotów transportowych C-130J-30 (zobacz: Herculesy i Guardiany dla Iraku), 24 śmigłowców rozpoznawczych, 392 transporterów opancerzonych LAV-25, moździerzy kalibru 120 i 82 mm oraz 24 wyrzutni ppk Helfire (zobacz: Irak kupi broń w USA za 5,4 mld USD). Dopełnieniem tych umów ma być kontrakt o wartości 1,6 mld USD o odbudowie infrastruktury wojskowej.

Ostatnia z tych umów, dotycząca sprzętu pancernego, dotyczy zakupu 140 czołgów M1A1M (zmodernizowanych pojazdów wersji M1A1, produkowanych do 1992), 8 wozów zabezpieczenia technicznego M88A2 oraz ok. 800 innych pojazdów mechanicznych, w tym pojazdów amunicyjnych, dowodzenia i sanitarek na podwoziach Humvee, samochodów ciężarowych, cystern oraz ciągników z naczepami do przewożenia czołgów. Umowa zakłada również przekazanie całego pakietu części zamiennych oraz amunicji.

Ostatnie zakupy świadczą o chęci częściowej odbudowy operacyjnego, ofensywnego potencjału sił irackich. Mimo, że za zakupy będzie płacił Bagdad, działanie to leży również w interesie USA, które chce doposażyć wojskowo sąsiadów Iranu, by uniemożliwić temu krajowi wykorzystanie elementu siły w polityce zagranicznej.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.