Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kolejna para U212A dla Włochów

Marynarka wojenna, Przemysł zbrojeniowy, Strategia i polityka, 05 sierpnia 2008

Fincantieri podpisała umowę o budowie kolejnych dwóch okrętów podwodnych typu Todaro (włoska wersja U212A) dla Marina Militarne. Zostaną dostarczone w latach 2015-2016.


Todaro w czasie jednej z wizyt w bazie US Navy. Oba włoskie okręty typu U212A często biorą udział we wspólnych ćwiczeniach. Dla Amerykanów jest to okazja do oglądania w akcji małych, ale doskonale dostosowanych do działań na płytkich wodach, okrętów europejskich. Jak się okazało, US Navy - stworzona do walki na otwartych akwenach - jest wobec nich niemal bezradna (zobacz: Gotland zatopił amerykańską flotę Pacyfiku) / Zdjęcie: US Navy

Fincantieri podpisało umowę o budowie 2 jednostek z dyrektoriatem uzbrojenia morskiego NAVARM. Jest to konsekwencja złożenia pierwotnego zamówienia przez marynarkę wojenną Włoch z 21 kwietnia 2008.

Kontrakt zakłada rozpoczęcie prac w 2010 i zakończenie ich przez stocznię w Muggiano w 2015 i 2016. Mają to być jednostki bliźniacze w stosunku do Todaro i Scirè, dostarczonych wojsku odpowiednio w 2006 i 2007. Zakłada się jedynie zmiany, dotyczące części zastosowanych materiałów czy wykorzystania bardziej nowoczesnych podsystemów, z dostępnych obecnie na rynku. Wszystko po to, by nie ingerować w konstrukcję i ograniczyć koszty.

Inaczej postąpiły Niemcy - partner Włochów w programie U212A. Do tej pory Bundesmarine otrzymała 4 jednostki tego typu, a w 2006 zamówiła kolejne dwa egz., jednak z kadłubem wydłużonym o 1,2 m, dla dodania nowego masztu obserwacyjnego.

Nowe okręty zastąpią w Marina Militarne jednostki Prini i Pelosi typu Sauro, które weszły do służby w latach 1988-1989. Są to okręty o podobnej wielkości, ale zdecydowanie mniejszym potencjale bojowym.

U212A powstały z myślą o działaniach na płytkich wodach Bałtyku i Morza Śródziemnego. Mają długość 56 m i wyporność 1450 t. Załoga składa się z 24 oficerów i marynarzy. Diesel-elektryczny układ napędowy został wzmocniony o ogniwa paliwowe, zapewniające możliwość działania podwodnego przez 3 tygodnie, bez konieczności wychodzenia na powierzchnię. Główne uzbrojenie tworzy 12 brytyjskich torped Black Shark lub niemieckich DM2A4 Seehecht (zobacz: Scire odpala Seehechta), odpalanych z 6 wyrzutni torpedowych. Opcjonalnie okręt może również stawiać miny, mocowane na czas akcji na zewnątrz kadłuba.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.