Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

IndoDefence 2014: P2 Commando po testach

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 06 listopada 2014

Indonezyjskie SSE potwierdziło podczas IndoDefence zakończenie programu prób nowych samochodów terenowych, P2 Commando 4x4.

Prezentowany na IndoDefence P2 Commando występuje w odmianie wozu dowodzenia. Pojazd pozbawiony jest jednak typowego wyposażenia pokładowego. Przedstawiciele producenta podkreślają bowiem, że dają potencjalnym klientom dowolną rękę w doposażaniu wozów w układy obserwacji i analizy pola walki, łączności, prowadzenia ognia i samoobrony. Pierwszym odbiorcą mają być siły zbrojne Indonezji. Oferta SSE miała spotkać się także z pozytywnym odbiorem oficjalnych delegacji wojskowych wielu innych państw regionu, w tym Malezji i Filipin / Zdjęcie: Michał Jarocki

Przedstawiciele Sentra Surya Ekajaya (SSE) ogłosili podczas trwających w Dżakarcie targów, że zakończono już program testowy, w tym próby terenowe i wytrzymałościowe, nowego modelu samochodu terenowego, P2 Commando 4x4, prezentowanego po raz pierwszy podczas IndoDefence 2012. Program rozwojowy prowadzono od ponad 2 lat wysiłkiem lokalnego producenta, we współpracy z australijskim Drivetrain Power and Propulsion, pomagającym w opracowaniu i montażu układu napędowego. Pojazdy konstruowano przede wszystkim z myślą o indonezyjskich wojskach lądowych.

SSE prowadzi obecnie rozmowy z przyszłym użytkownikiem na temat warunków zapowiadanego porozumienia, a przede wszystkim liczby zakupionych pojazdów. Przedstawiciele producenta liczą na sprzedaż indonezyjskim siłom zbrojnym co najmniej kilkudziesięciu pojazdów tej wersji. Warto dodać, że poza prezentowaną w Dżakarcie odmianą wozu dowodzenia, P2 Commando może też zostać skonfigurowany jako klasyczny pojazd rozpoznawczy.

P2 Commando napędza 4-cylindrowy turbodiesel o mocy 130 KM, umożliwiający mu rozwinięcie prędkości 100 km/h. Zasięg pojazdu wynosi 500 km. Masa całkowita wozu to 4,5 t. Załogę stanowi kierowca i operator systemów dowodzenia. W tylnej części klimatyzowanej kabiny znajduje się miejsce dla 2 dodatkowych żołnierzy, w tym dla operatora zdalnie sterowanego modułu uzbrojenia. Warto zaznaczyć, że prezentowany w Dżakarcie pojazd wyposażono w klasyczne stanowisko strzeleckie, z zamontowanym na obrotnicy 7,62-mm km i wyrzutniami granatów dymnych. Ochrona balistyczna pojazdu jest na poziomie 1 (odporność na amunicję 7,62 x 51 wystrzeloną z 30 m) według normy STANAG 4569. 


Drukuj Góra