Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Modelarskie złoto z Japonii dla Polaka

Lotnictwo cywilne, 07 listopada 2014

Osiągnięcia japońskich modelarzy redukcyjnych znane są w Europie głównie ze zdjęć w Internecie i prasie modelarskiej.

Ekspozycja finałowej dziesiątki prac modelarskich w Osace. Modele konkursowe były prezentowane w osobnym pomieszczeniu. Do każdego modelu dołączony był stosowny opis charakteryzujący cechy danej pracy i informacje o autorze

Prace te budzą w całym świecie ogromne uznanie i szacunek dla umiejętności tamtejszych mistrzów sztuki modelarskiej. Być może z tego powodu modelarze z Europy i innych kontynentów nie kwapią się do konfrontacji z Japończykami, a ci ostatni też nie widzą potrzeby rywalizacji z modelarzami spoza własnego kraju.

W tym roku Polak, Andrzej Ziober, spróbował takiej konfrontacji, przyjmując  zaproszenie na  Modeler’s Expo 2014, aktualnie najpoważniejszy japoński konkurs modelarski, odbywający się w dniach 1-3 listopada w halach wystawowych Asia and Pacific Trade Center w Osace. Konkurs był imprezą towarzyszącą wielkiej ekspozycji modelarskiej, na którą przybyło około 200 wystawców z całej Japonii, prezentujących ogromną ilość prac z wszelakich tematów modelarstwa redukcyjnego – od klasycznych modeli, dioram i winiet, aż po specyficznie japońskie gundamy i figurki wzorowane na tzw. Anie, komiksowych mangach oraz ilustracjach bohaterów japońskich bajek.

Andrzej Ziober po otrzymaniu certyfikatu Gold Prize Modeler’s Expo 2014

Konkurs modelarski odbywał się etapowo. Najpierw przyjmowano zgłoszenia w formie zdjęć modeli. Każdy modelarz mógł przystąpić do konkursu tylko z jednym modelem. Z wielu fotograficznych zgłoszeń komisja sędziowska, składająca się z wybitnych japońskich modelarzy, wybrała jedynie 10 prac, które uzyskały nominację do finałowego udziału podczas wystawy w Osace.

W tej dziesiątce znalazł się również model polskiego śmigłowca Mi-6, najnowsza praca Andrzeja Ziobera. Jego wykonanie zajęło autorowi 6 lat. Jest to zrobiona w skali 1:72 wierna miniatura Mi-6, który latał w barwach 37. pułku śmigłowców transportowych.

Start w Osace był dla Andrzeja Ziobera bardzo trudnym egzaminem, gdyż koncepcja japońskiego konkursu cechuje się niespotykaną nigdzie indziej na świecie oryginalnością, wynikającą z całkowicie odmiennych gustów i obyczajów, będących efektem wysoce wysublimowanej japońskiej estetyki i tradycji w doskonaleniu umiejętności. Zaproszenie w charakterze gościa specjalnego już samo w sobie stanowiło dla Polaka wielkie wyróżnienie, a zdobycie tytułu GOLD PRIZE w finałowej rozgrywce było bardzo cenną nagrodą przywiezioną do Polski.

Wyróżniony model śmigłowca Mi-6 i japońskie trofeum Andrzeja Ziobera / Zdjęcia: Marcin Przeworski

Tym samym Andrzej Ziober jest obecnie jedynym zagranicznym modelarzem, który zdobył tak wysokie uznanie – potwierdzone konkretną nagrodą konkursową – w gronie japońskich mistrzów modelarstwa redukcyjnego. Modelarska wyprawa do Japonii odbyła się dzięki wsparciu Agencji Lotniczej Altair.

Na podstawie informacji Marcina Przeworskiego


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.