Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Ministrowie Izraela przeciw F-35

Lotnictwo wojskowe, Strategia i polityka, 09 listopada 2014

Kilku izraelskich ministrów nie zgadza się na zakup drugiej partii amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35. Uważa, że pieniądze przeznaczone na te maszyny można lepiej wykorzystać.

Zdjęcie: Lockheed Martin

Minister ds. strategicznych Izraela Yuval Steinitz nie zgadza się na zakup drugiej partii amerykańskich samolotów wielozadaniowych F-35. Uważa, że 3 mld USD przeznaczone na te maszyny można lepiej wykorzystać. Na przykład na zakup nowoczesnych bezzałogowców i systemów rakietowych wystrzeliwanych z powietrza, morza i lądu.

Zgodę na kontrakt, który ma dotyczyć wyposażenia kolejnej eskadry myśliwskiej uzyskał już aprobatę rządu Izraela. Minister obrony Moshe Ya’alon doszedł w tej kwestii do porozumienia z USA podczas ubiegłomiesięcznej wizyty w Waszyngtonie. Każdy F-35, nazywany w Izraelu Adir, ma kosztować ok. 150 mln USD.

Przeciwko transakcji protestuje nie tylko minister Yuval Steinitz. Negatywne opinie na jej temat przedstawili także minister finansów i rolnictwa. Ten drugi to Yair Shamir, generał lotnictwa w stanie spoczynku.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.