Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zhuhai 2014: Robot bojowy NORINCO

Wojska lądowe, Przemysł zbrojeniowy, 13 listopada 2014

Chiński koncern zbrojeniowy NORINCO pokazał na Air Show China małego robota bojowego. Jest on uzbrojony w strzelbę gładkolufową kal. 18,5 mm.

Robot bojowy NORINCO został pokazany ze strzelbą gładkolufową kal. 18,5 mm QBS 09

Podczas Air Show China w Zhuhai ma premierę robot bojowy wyprodukowany przez koncern NORICO. Mały pojazd gąsienicowy jest uzbrojony w samopowtarzalną strzelbę gładkolufową kal. 18,5 mm QBS 09 (typ 09). Może ją uzupełnić pistolet maszynowy lub inna broń o podobnej wielkości.

Robot bojowy NORINCO jest przeznaczony do wspierania oddziałów walczących w terenie zurbanizowanym. Może operować w małych pomieszczeniach oraz na obszarach zajętych przez przeciwnika. Stanowi doskonałą broń do zwalczania wrogich żołnierzy bez ryzyka poniesienia strat własnych.

Robot i zestaw sterowania z tabletem i systemem łączności

Robot NORINCO może realizować misje rozpoznawcze i bojowe. W podstawowej wersji jest wyposażony w kamerę wysokiej rozdzielczości (możliwe jest zastosowanie kamery zdolnej do uzyskiwania obrazu otoczenia w nocy). Uzbrojenie może być zaś zastąpione standardowymi manipulatorami, na przykład do usuwania przeszkód lub ładunków wybuchowych. Szybka zmiana wyposażenia jest możliwa dzięki modułowej konstrukcji robota.

Robotem steruje żołnierz dysponujący przenośnym systemem łączności. Może on obserwować w czasie rzeczywistym obraz z kamery na niewielkim ekranie. Wyświetlany na nim obraz jest uzupełniany danymi o różnych parametrach potrzebnych do prowadzenia celnego ognia. Sterowanie robotem i użycie uzbrojenia umożliwia niewielki joystick. Konstruktorzy podkreślają łatwość użycia robota w różnych warunkach terenowych i pogodowych.

Robot NORINCO podczas prób w warunkach zimowych / Zdjęcia: Tomasz Hypki

W połowie bieżącego roku NORINCO ujawnił, że otworzył w Pekinie oddział zajmujący się projektowaniem robotów bojowych. Mają być one oferowane armii chińskiej i służbom odpowiedzialnym za bezpieczeństwo wewnętrzne. W planach jest też oferta eksportowa.


Drukuj Góra