Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Zhuhai 2014: Mobilna wyrzutnia rakietowa

Astronautyka, 15 listopada 2014

Chińska korporacja kosmiczna zaprezentowała projekt mobilnej wyrzutni rakietowej FT-1. Mogą być z niej wystrzeliwane rakiety wynoszące na orbity małe satelity.

Rakieta FT-1 w pozycji startowej / Rysunek: CASC

Podczas kończących się pokazów lotniczych w Zhuhai na południu ChRL chińska korporacja kosmiczna – China Aerospace and Technology Corporation (CASC) pokazała model mobilnej wyrzutni rakiet nośnych. Rakiety FT-1 (Feitan 1) z silnikiem na stały materiał pędny mają wynosić w Kosmos niewielkie satelity. W czasie konfliktów zbrojnych miałyby to być obiekty zastępujące urządzenia zniszczone przez przeciwnika, a w czasie pokoju satelity obserwacyjne pomocne w akcjach ratowniczych związanych z wielkimi katastrofami lub satelity telekomunikacyjne czasowo zastępujące zepsute retranslatory podstawowe.

Model systemu mobilnego i makieta rakiety FT-1 / Zdjęcie: Tomasz Hypki

Rakieta o długości ok. 20 m przewożona jest w dużym kontenerze, a wystrzeliwana z rampy umieszczonej za nim. Odpowiada to koncepcji wyrzutni mobilnych rakiet strategicznych. Chińczycy jednak twierdzą, że projekt nie ma z nimi nic wspólnego.

Według Li Zhiqianga, konstruktora z CASC, proces przygotowania rakiety do wystrzelenia trwa około 4 godzin. Odpalenie może zostać dokonane w przypadkowym terenie. Dodatkową zaletą systemu jest jego niewielki koszt w porównaniu ze skomplikowanymi instalacjami stacjonarnymi. Wynoszone satelity mogą mieć masę do ok. 300 kg.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.