Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

108 Gripenów dla Brazylii

Lotnictwo wojskowe, 19 listopada 2014

Wojska lotnicze Brazylii zakupią 108 samolotów wielozadaniowych Saab Gripen NG.

Wojska lotnicze Brazylii nabędą 108 Gripenów NG / Rysunek: FAB

Jak donosi tygodnik Flight, powołując się na rozmowę z jednym z oficerów Força Aérea Brasileira (FAB, wojsk lotniczych Brazylii), zakupią one ostatecznie 108 samolotów wielozadaniowych Saab Gripen NG. Dostawy zostaną zrealizowane w 3 transzach.

Niedawno Brazylia i Szwecja podpisały ostateczne porozumienie w sprawie zakupu pierwszej partii, liczącej 36 Gripenów, w tym 28 jednomiejscowych i 8 dwumiejscowych (Brytyjskie weto na Gripeny?, 2014-11-08). Według studiów, jakie siły zbrojne Kraju Kawy przeprowadziły w 2007, FAB powinny dysponować 108 nowoczesnymi samolotami wielozadaniowymi. 

Początkowo przejmą one obowiązki już wycofanych ze służby F-2000 (ex-francuskich Mirage 2000C/B), broniąc przestrzeni powietrznej nad stolicą kraju. W dalszej kolejności zastąpią używane obecnie myśliwskie F-5EM/FM i uderzeniowe A-1/A-1B AMX.

Na razie nie wiadomo jeszcze, ile spośród brazylijskich Gripenów NG zostanie dostarczonych w wersji dwumiejscowej. Według Flighta przedstawiciele FAB prowadzą obecnie rozmowy z US Navy, a także innym użytkownikiem Gripenów – South African Air Force (wojskami lotniczymi RPA) w celu ustalenia optymalnego podziału zamówienia ze względów operacyjnych (Gripeny SAAF powrócą do służby, 2013-09-06).

Wiadomo już, że Gripeny FAB będą przystosowane do przenoszenia południowoafrykańskich kierowanych pocisków rakietowych klasy powietrze-powietrze A-Darter (Seryjne A-Dartery już wkrótce, 2014-05-27), a także rodzimych kierowanych pocisków przeciwradiolokacyjnychMectron MAR-1. Co ciekawe, wciąż nie pojawiają się żadne doniesienia na temat zakupu Gripenów przez Aviação Naval Brasileira (AvN, lotnictwo marynarki wojennej Brazylii). Najprawdopodobniej temat ten powróci przy okazji planów związanych z nabyciem przez Brasilię nowych lotniskowców (Plany zakupowe marynarki wojennej Brazylii, 2014-10-15).


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.