Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Kasprowicz chce pobić kolejny rekord

Lotnictwo cywilne, 08 sierpnia 2008

Scott Kasprowicz z USA chce okrążyć Ziemię śmigłowcem w 14 dni, bijąc w ten sposób rekord, ustanowiony w 1996. W tej chwili (w piątek wieczorem), zbliża się do Wielkiej Brytanii.

Czarny A109 Scotta Kasprowicza. W czasie rekordowego lotu powtórzy częściowo trasę, którą pokonał w przeciwną stronę w 2007. Lot nad Rosja będzie jednak pewnym novum w lotach rekordowych. Piloci samolotów wybierają z reguły trasę przez Bliski i Daleki Wschód, bazując na bardziej komfortowej sieci lotnisk / Zdjęcie: grandadventure08.com

55-letni Scott Kasprowicz wsławił się tym, że kiedy kupił w 2007 śmigłowiec - AgustaWestland A109S Grand N1US - zamiast odebrać go od miejscowego sprzedawcy, poleciał rejsowym samolotem do Włoch i jako pierwszy klient zza Atlantyku, wrócił nowym nabytkiem przez Francję, Wielką Brytanię, Grenlandię, lądując ostatecznie na wschodnim wybrzeżu USA. Później, w lutym 2008 pobił rekord lotu śmigłowcem przez kraj, pokonując dystans między Nowym Jorkiem a Los Angeles w nieco ponad 15 h (zobacz: Kasprowicz pobił rekord). Zaraz po wylądowaniu zapowiedział, że myśli już o locie dookoła świata.

Do próby przystąpił w czwartek, o 3:00 rano czasu miejscowego (o 9:00 czasu polskiego). Obecnie (w piątek wieczorem) znajduje się w drodze do Wielkiej Brytanii, mając za sobą m.in. międzylądowania na Grenlandii i Islandii oraz 6500 km lotu. Do tej pory zanotował średnią prędkość 180 km/h, wliczając w to wszystkie postoje. Przed nim jeszcze 30 tys. km. Będzie leciał nad Europą (w tym Czechami), najdłużej znajdując się jednak nad Rosją. Później przez Cieśninę Beringa powróci nad Amerykę Północną. Jeżeli zachowałby dotychczasowe tempo (co nie jest możliwe z uwagi na konieczność dłuższych postojów w najbliższych dniach), osiągnąłby metę po 8,5 dobach.

Kasprowicz leci z drugim pilotem, Steve Sheikiem, z którym odbierał śmigłowiec z Włoch, a potem pobił rekord czasu lotu przez USA.

Obecny rekord w locie dookoła Ziemi śmigłowcem ustanowili w 1996 Ron Bower i John Williams, którzy pokonali ponad 37 tys. km w 17 dni, 6 h, 14 minut i 25 s., lecąc zmodernizowanym Bellem 430. W odróżnieniu od tamtego śmigłowca, w A109 Kasprowicza nie zmieniono praktycznie nic z fabrycznego wyposażenia. Pilot uważa bowiem, że maksymalna prędkość przelotowa 285 km/h i zasięg 740 km (przy tej prędkości) to wystarczające osiągi do rekordowego lotu. Kasprowicz jest przekonany, że pomijając wypadki losowe, wyjątkowo złą pogodę czy poważną usterkę, powróci na macierzyste lotnisko w ciągu 14 dni.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.