Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Katastrofa rumuńskiego śmigłowca Puma

Lotnictwo wojskowe, 22 listopada 2014

Wczoraj rano rozbił się śmigłowiec Puma wojsk rumuńskich lecący na ćwiczenia z Amerykanami. W katastrofie zginęło 8 z 10 osób znajdujących się na pokładzie.

Płonące szczątki rozbitego śmigłowca IAR-330 SOCAT / Zdjęcie: stirileprotv

Wczoraj rano niedaleko miasta Sibiu rozbił się wielozadaniowy śmigłowiec rumuńskich wojsk lotniczych IAR-330 Puma. Z 10 żołnierzami na pokładzie leciał z Campia Turzii na poligon niedaleko Cincu, gdzie odbywają się ćwiczenia rumuńsko-amerykańskie. Lot odbywał się w trudnych warunkach pogodowych. Do katastrofy doszło ok. 8:40 ok. 100 km od miejsca startu. Szczątki śmigłowca spłonęły.

W katastrofie zginęło 8 osób, w tym lekarz wojskowy. Pozostałe dwie – pilot i drugi pilot – zostały ranne. Na ziemi nikomu nic się nie stało. Rannych przewieziono do szpitala w Targu-Mures, a później samolotem transportowym C-27J Spartan do Bukaresztu.

To już czwarty śmigłowiec IAR-330 Puma utracony przez rumuńskie wojska lotnicze. Pierwszy rozbił się w Dâmboviţa w 2001, drugi w pobliżu Argeş w 2007, a trzeci w Bacău w 2013.

Rozbity śmigłowiec to IAR-330 Puma SOCAT. Należał do rumuńskich wojsk lotniczych. Stacjonował w 71. bazie Plain.

Rumuńskie zakłady IAR Brasov wyprodukowały dla rodzimych wojsk lotniczych 104 śmigłowce IAR-330 Puma na licencji francuskiej (łącznie zbudowano ich 163, z których ponad 50 wyeksportowano). 25 z nich zostało zmodernizowanych przy współpracy z izraelską Elbit Systems, która dostarczyła wyposażenie rozpoznawcze i system uzbrojenia przeciwpancernego SOCAT (Sistem Optronic de Cercetare şi Anti-Tanc). Program modernizacji był realizowany w latach 1996-2005. Kosztował 150 mln Euro.


Drukuj Góra