Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Sojuz dotarł do MKS

Astronautyka, 24 listopada 2014

Rosyjski statek kosmiczny Sojuz TMA-15M dowiózł na Międzynarodową Stację Kosmiczną troje kosmonautów.

Nowi kosmonauci na pokładzie ISS. W pierwszym rzędzie członkowie Expedition 43: Anton Szkaplerow, Samantha Cristoforetti i Terry Virts. Za nimi Elena Sierowa, Barry Butch Wilmore (dowódca misji) i Aleksander Samokutiajew z misji nr 42 / Zdjęcie: NASA TV

Dziś o 2:48 GMT statek kosmiczny Sojuz TMA-15M połączył się z Międzynarodową Stacją Kosmiczną (ang. ISS, ros. MKS). Operacja była realizowana w trybie automatycznym. Przebiegła bez problemów. Obecna ekspedycja na ISS nosi numer 43.

Na pokładzie Sojuza znajdowało się troje kosmonautów z FR, USA i Włoch. To Anton Szkaplerow z Roskosmosu, Terry Virts z NASA (agencja płaci Rosjanom za transport na ISS po ok. 70 mln USD,czyli 237 mln zł, za osobę) i 37-letnia kpt. Samantha Cristoforetti z European Space Agency (pierwsza Włoszka w Kosmosie). Na pokład stacji kosmicznej przeszli oni po około dwóch godzinach po połączeniu obu obiektów. Szkaplerow znalazł się tam już po raz drugi. Wyprawę powitało troje kosmonautów, którzy na ISS polecieli wcześniej.

Sojuz TMA-45M wystartował w Kosmos przy użyciu rakiety nośnej Sojuz-FG wczoraj o 21:01 GMT z platformy 31 kosmodromu Bajkonur. Pojazd odłączył się od ostatniego stopnia nosiciela 8 min. 45 s po starcie. Połączeniem z MKS sterował – bez ingerencji kosmonautów – system Kurs.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.