Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

W Bajkonurze uszkodzono malezyjskiego satelitę

Strategia i polityka, 10 sierpnia 2008

Agencja Interfax informuje, że w czasie przygotowań do startu robotnicy uszkodzili malezyjskiego satelitę MEASAT-3A. Nie wiadomo jak bardzo opóźni to jego start, który był planowany na 21 sierpnia.

MEASAT-3A (pierwotnie oznaczony jako -1R) został zbudowany przez amerykańską Orbital Sciences Corporation (OSC), na bazie małej platformy STAR(TM), dla malezyjskiego operatora MEASAT Satellite Systems. Ma realizować z orbity geostacjonarnej 91,5oE usługi teletransmisyjne nad Azją, Australią i Bliskim Wschodem. MEASAT-3A jest wyposażony w 12 transponderów pracujących w paśmie C i w 12 w paśmie Ku, które mają umożliwić odbiór DTH (Direct to Home) danych i sygnałów video w Malezji i Indonezji. Moc urządzeń satelity o masie 2,4 t wynosi 3,6 kW, a czas życia przewidziano na 15 lat.

MEASAT-3A ma zostać wyniesiony na orbitę przez rakietę Zenit-3SLB - wyprodukowaną w ukraińskim Jużmasz w Dniepropietrowsku - z blokiem przyspieszającym DM-SLB. Satelita został dostarczony na kosmodrom 21 lipca. Do startu przygotowywany jest wspólnie ze specjalistami OSC. Rakietę startową dostarczono 27 lipca transportem kolejowym na stację Tiura-Tam.

Według nieoficjalnych informacji, 9 sierpnia w czasie przygotowań do startu w pomieszczeniach montażowych platformy Nr 42, hakiem dźwigu została rozbita jedna z trzech anten MEASAT-3A. Specjaliści obawiają się, że mogła zostać naruszona szczelność zbiornika paliwa satelity, co dodatkowo utrudnia sytuację, bo został on już zatankowany. Opóźnienie startu może sięgnąć kilku miesięcy.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.