Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

FREMM dla Egiptu?

Marynarka wojenna, 27 listopada 2014

Egipt chce pozyskać od Francji jedną fregatę rakietową typu FREMM.

Temat zakupu jednej z francuskich fregat rakietowych typu FREMM poruszany był podczas wczorajszej wizyty prezydenta Egiptu, Abdela Fattaha as-Sisiego, w Paryżu. Wcześniej polityk spotkał się w Rzymie z władzami Włoch / Zdjęcie: Biuro Prezydenta Republiki Francuskiej

Według francuskich mediów Kair wyraża zainteresowanie zakupem fregaty w konfiguracji ZOP. Problemem jest czas realizacji zamówienia. Egipcjanie chcą bowiem otrzymać okręt na początku przyszłego roku. To praktycznie wyklucza budowę całkowicie nowej jednostki, skłaniając DCNS i władze Francji do zaoferowania partnerowi jednej z fregat budowanych dla rodzimej marynarki wojennej.

Najbardziej logicznym rozwiązaniem wydawałaby się sprzedaż Egipcjanom Normandie, która w najbliższych tygodniach ma zostać przekazana marynarce wojennej Francji (Pięć tygodni prób Normandie, 2014-06-27). Jednak w ocenie komentatorów może to mocno utrudnić jego odsprzedaż. Jednostka otrzymała już bowiem pełne wyposażenie pokładowe oraz uzbrojenie dopasowane do wymagań przyszłego użytkownika, w tym pionowe wyrzutnie Sylver A70 dla pocisków samosterujących Missile de Croisière Naval (MdCN) (Produkcja niskoseryjna MdCN, 2014-10-21).

Sprzedaż Normandie Egiptowi wymusiłaby więc na DCNS wymianę przynajmniej części wyposażenia pokładowego, w tym urządzeń obserwacji i analizy otoczenia oraz łączności, przystosowując okręt do standardów nowego odbiorcy. Fregata zostałaby też pozbawiona wspomnianego uzbrojenia. Paryż wyklucza bowiem eksport morskich pocisków samosterując do tego ogarniętego konfliktami politycznymi państwa.

Alternatywą może być sprzedaż przechodzącej próby morskie Provence lub wciąż budowanej w stoczni w Lorient Languedoc (Próby Provence, 2014-09-29, Wodowanie Languedoc, 2014-07-14). Istnieje szansa, że oba okręty nie otrzymały dotąd kompletnego wyposażenia pokładowego, co ułatwiłoby ich przystosowanie do wymogów marynarki wojennej Egiptu. Co ciekawe, we francuskich mediach pojawiają się też informacje o rozmowach prowadzonych przez Kair z włoską Fincantieri, która jest odpowiedzialna za budowę i dostawę FREMM dla Marina Militare (marynarki wojennej Włoch) (Pierwsze próby Carabiniere, 2014-07-06). 


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2022 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.