Zamknij

Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

OHP dla Tajwanu

Marynarka wojenna, 08 grudnia 2014

Senat USA wydał zgodę na sprzedaż Tajwanowi czterech fregat typu Oliver Hazard Perry.

W najbliższych latach US Navy wycofa ze służby serię fregat typu OHP. Część z nich zostanie odsprzedana sojusznikom USA, którzy będą musieli pokryć koszt remontu i modernizacji okrętów. Waszyngton ocenia, że mimo wieku i archaiczności konstrukcji, jednostki te w dalszym ciągu mogą być z powodzeniem eksploatowane w siłach morskich takich państw jak Tajwan, czy Meksyk / Zdjęcie: Departament Obrony USA

Pod koniec zeszłego tygodnia członkowie izby wyższej amerykańskiego Kongresu wydali zgodę na sprzedaż Tajwanowi USS Taylor (FFG 50), USS Gary (FFG 51), USS Carr (FFG 52) i USS Elrod (FFG 55). Większość z wymienionych okrętów zostanie wkrótce wycofania z linii (Opóźnia się dostawa tajwańskich OHP, 2014-09-11). Remont i modernizacja wyposażenia pokładowego mają pozwolić na ich dalszą eksploatację przez co najmniej dekadę.

Przegłosowany w czwartek dokument został wcześniej zatwierdzony przez członków Izby Reprezentantów (OHP dla sojuszników, 2014-04-09). W najbliższych dniach ma trafić na biurko prezydenta Baracka Obamy. Według spekulacji medialnych gospodarz Białego Domu podpisze go pod koniec grudnia br. lub w styczniu 2015.

Tajwan od wielu lat zabiegał o zgodę na zakup ex-amerykańskich fregat. Uzupełnią one w linii obecnie eksploatowane okręty, w tym 8 jednostek typu Cheng Kung, zbudowanych w latach 1990-2004 przez lokalne CSBI, na podstawie projektu OHP. Według pojawiających się w przeszłości spekulacji, w pierwszej kolejności Tajwańczycy pozyskają tylko dwie amerykańskie fregaty.

Warto pamiętać, że plany sprzedaży fregat typu OHP Tajwanowi od samego początku krytykowały władze ChRL. Czwartkowa decyzja amerykańskich senatorów została oceniona przez chińskie media jako potencjalnie destabilizująca i podkopująca proces normalizacji stosunków polityczno-wojskowych między Waszyngtonem a Pekinem.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.