Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Rosjanie zatopili gruziński kuter

Marynarka wojenna, Strategia i polityka, 11 sierpnia 2008

Rosyjskie okręty patrolujące wybrzeże Abchazji zatopiły gruziński kuter. Była to jedna z jednostek próbujących pokonać blokadę.

Według rzecznika WMF (Wojenno-morskowo fłota), kpt. Igora Dygało, do wymiany ognia doszło w niedzielę. W kierunku rosyjskich okrętów płynęły cztery gruzińskie jednostki. Po ostrzelaniu jedna z nich zatonęła (prawdopodobnie kuter proj. 205), a trzy pozostałe zawróciły. Dygało twierdzi, że rosyjskie okręty działały w samoobronie, na podstawie art. 51 o ONZ. Gruzińska flota utraciła już dwie jednostki.

MSZ Ukrainy poinformowało, że może nie zezwolić na powrót do rodzimych baz rosyjskich okrętów uczestniczących w walkach. Chodzi głównie o okręty stacjonujące w Sewastopolu, o który od lat toczy się polityczna batalia między Moskwą a Kijowem. Według umowy między oboma państwami, rosyjskie okręty mają opuścić Sewastopol do 2017.

Wcześniej Rosjanie oskarżyli Ukrainę o to, że dostarczyła Gruzji systemy przeciwlotnicze S-200, z których jeden zestrzelił samolot rozpoznawczy Tu-22MR.


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2021 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.