Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło
Archiwum Nowy numer Redakcja

RAPORT-wto

Miesięcznik informacyjno-analityczny, poświęcony szeroko pojętej obronności, kierowany przede wszystkim do profesjonalistów.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Skrzydlata Polska

Najstarsze czasopismo lotnicze w Polsce. W każdym numerze temat przewodni, relacje z imprez, korespondencje zagraniczne, opisy konstrukcji. Ponad 100 kolorowych zdjęć na 68 stronach. Konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Aeroplan

Czasopismo dla hobbystów i modelarzy, zawierające artykuły o historii lotnictwa, bogato ilustrowane zdjęciami i rysunkami, artykuły monograficzne, opisy malowań i oznakowań, oceny modeli, recenzje książek, konkursy.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Broń i Amunicja

Na 68 stronach magazynu pełna informacja na temat broni strzeleckiej dla amatorów i zawodowców. Trendy i testy współczesnej broni strzeleckiej.

Archiwum Nowy numer Redakcja

BiA-Komandosi

Magazyn o objętości 68 stron poświęcony siłom i służbom specjalnym, zagadnieniom związanym z szeroko pojętym bezpieczeństwem, jak też współczesnym konfliktom zbrojnym.

Archiwum Nowy numer Redakcja

Numer Specjalny

Numery specjalne publikowane podczas konferencji, targów i innych imprez związanych z lotnictwem i obronnością.

Nieudany start bsl w Newadzie

Lotnictwo cywilne, 21 grudnia 2014

Pierwszy start bezzałogowca z ośrodka w stanie Newada, bez bezpośredniej kontroli FAA, zakończył się niepowodzeniem. Bsl nie został jednak uszkodzony.

Sensurion Magpie MP-1 po nieudanym starcie z ośrodka w Boulder City Municipal Airport, niedaleko Las Vegas / Zdjęcie: Jason Valle – FOX5

19 grudnia w Newadzie, w obecności ważnych lokalnych polityków, w tym gubernatora Briana Sandovala oraz senatorów Joe Hecka, Deana Hellera i Harrego Reida (dwaj pierwsi to republikanie, pozostali są demokratami), odbyła się uroczystość rozpoczęcia próbnych lotów bezzałogowców w tym stanie bez bezpośredniego nadzoru Federal Aviation Administration (FAA). Startujący z ręki bsl Sensurion Magpie MP-1 przeleciał jednak zaledwie kilka metrów i upadł na piasek pustyni. Według obserwatorów, bezzałogowiec nie uległ uszkodzeniu, ale organizatorzy nie zdecydowali się na kolejną próbę startu.

Magpie MP-1 ma masę ok. 3,5 kg, a rozpiętość jego skrzydeł wynosi ok. 1,5 m. Przedstawiciele producenta poinformowali, że 2 godziny przed pierwszym oficjalnym startem odbyła się jego próba nieoficjalna. Bezzałogowiec wykonał wówczas bez problemów 15-minutowy lot.

Ośrodek w Newadzie zlokalizowano na pustyni, w Eldorado Valley, ok. 50 km na wschód od Las Vegas. To miejsce, w którym loty małych bezzałogowców, dzięki dobrej pogodzie, są możliwe przez 320 dni w roku. Gubernator Brian Sandoval zapowiedział powstanie jeszcze trzech podobnych ośrodków – w Stead Airport na północ od Reno Reno, w porcie lotniczym Fallon i w Desert Rock, na prywatnym lotnisku niedaleko Mercury.

Loty bsl nad Newadą nadzoruje lokalny Nevada Institute of Autonomous Systems, część Biura Rozwoju Gospodarczego. To on będzie wydawać certyfikaty zainteresowanym przedsiębiorstwom. Dotąd musiały się one zwracać do FAA, a procedury trwały zwykle po kilka miesięcy. I często kończyły się odmową.

Newada jest jednym z sześciu stanów, w których mają powstać ośrodki doświadczalnie eksploatujące bezzałogowce w kontrolowanej przestrzeni powietrznej. W czerwcu FAA autoryzowała pierwsze komercyjne loty bsl na Alasce. Kolejne stany, w których będą testowane bezzałogowce to Nowy Jork, Północna Dakota, Teksas i Wirginia. 


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2020 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.