Altair


Autoryzacja


Resetuj hasło

Plany dyslokacji Sarmata

Wojska lądowe, 25 grudnia 2014

Rosyjskie rakiety strategiczne Sarmat zastąpią wyprodukowane przez Jużmasz rakiety R-36M2 Wojewoda w bazach Użur-4 i Jasnyj za Uralem. Uniezależnienie od dostaw z Ukrainy jest priorytetem FR.

Dowódca RWSN (wojsk rakietowych przeznaczenia strategicznego) gen. Siergiej Karakajew poinformował, że zostały już zatwierdzone plany dyslokacji rozwijanych w Rosji ciężkich rakiet balistycznych Sarmat. Zostaną one rozmieszczone w bazach Użur-4 (Sołnecznyj) w Kraju Krasnojarskim i Jasnyj w rejonie dombarowskim w Obwodzie Orenburskim. W silosach startowych zastąpią tam wyprodukowane przez Dniepropietrowskij Zawod Jużmasz na Ukrainie rakiety R-36M2 Wojewoda (Sarmat za Wojewodę, 2013-12-18).

W Użur-2 bazuje 62. dywizja rakietowa. Jasnyj jest zaś bazą 13. Orenburskiej dywizji rakietowej. Obie dywizje są uzbrojone w rakiety Wojewoda. RWSN dysponują 52 rakietami tego typu z 520 głowicami jądrowymi (to około jedna trzecia całego potencjału jądrowego FR bazowania lądowego).

Rakiety R-36M2 Wojewoda wyprodukowano w latach 1987-1992. Każda przenosi po 10 niezależnie naprowadzanych głowic jądrowych o mocy po 800 kT. Rakiety Wojewoda wyposażone są w systemy przełamywania obrony przeciwrakietowej.

Wojewody miały pozostać w uzbrojeniu do 2022. Po przewrocie na Ukrainie i embargu na dostawy komponentów uzbrojenia do FR, Moskwa zdecydowała jednak o jak najszybszym, pełnym uniezależnieniu od kooperacji z przemysłem ukraińskim. Warto przypomnieć, że dotąd serwisem i zaopatrzeniem w części zamienne jednostek uzbrojonych w rakiety R-36M2 zajmował się Jużmasz. Według nowych planów, Sarmaty zaczną zastępować Wojewody najpóźniej od 2018.

Projektowaniem ciężkiej rakiety balistycznej na paliwo ciekłe Sarmat zajmuje się KB im. Makiejewa. Priorytetem konstruktorów jest użycie w jej produkcji jedynie części produkowanych w FR. Według analityków, inna ważna cecha Sarmata to skrócenie czasu gotowości startowej do poniżej jednej minuty. To kluczowy parametr, wpływający na czas reakcji w wypadku wykrycia ataku jądrowego. Zasięg Sarmata ma przekraczać 11 tys. km.

Przed rozmieszczeniem nowych rakiet w silosach startowych zostaną one gruntownie zmodernizowane. Ich bazy mają zostać wyposażone w systemy pasywnej obrony przeciwrakietowej. Głównym celem przebudowy jest zwiększenie odporności na atak przeciwnika, zarówno konwencjonalny, jak i jądrowy. Rozwój strategicznego potencjału jądrowego, opartego na środkach bazowania lądowego, morskiego i lotniczego, jest priorytetem obecnych władz FR.


Powiązane wiadomości


Drukuj Góra
www.altair.com.pl

© Wszelkie prawa zastrzeżone, 2007-2024 Altair Agencja Lotnicza Sp. z o. o.